ČITANJA: Iz 43, 16-21; Fil 3, 8-14; Iv 8, 1-11
Svaki je čovjek grješnik u bliskom susretu sa zlom, sa ljudskom pravdom i zakonom, s Božjom blagošću i oproštenjem.
Evanđelista Ivan donosi jednu dramatičnu scenu – jedan jezivi prizor koji su priredili pismoznanci i farizeji. Pred Isusa su doveli jednu ženu. Bijesom u očima a lukavošću u srcu ženi su snovali najstrašniju osudu. U rukama su držali kamenje, a na usnama im je bila teška osuda i presuda. Jasno su rekli: „Ova žena, po Mojsijevu zakonu, mora umrijeti stravičnom smrću kamenovanja jer je učinila grijeh preljuba.“ To je sve već bilo odlučeno u njihovim srcima. Ova se grješnica susrela s grijehom, zlom i počinila ga. Dohvatila ju je pravda zakona koji ju goni na smrt kamenovanja. To bi bio i kraj cijele priče da farizeji i pismoznanci nisu naumili i samog Isusa uvući u taj slučaj i zato mu postavljaju pitanje: „Što ti kažeš na to?“ Govorili su to ne zato što bi htjeli prihvatiti Isusovu odluku nego da samog Isusa osramote pred narodom i pred rimskim vlastima. Bilo je slično kao ono kad su mu postavili pitanje pružajući mu denar: „Je li caru dopušteno plaćati porez ili nije?“ Isus nije prihvatio njihov izazov nego ih okreće prema njima samima. Želi im reći: „Niste ni vi ništa bolji – i vi ste grješnici. Ako je pak netko bez grijeha neka prvi baci kamen na ovu ženu.“
Nije Isus skinuo krivnju s ove žene nego je i farizeje svrstao u istu grupu grješnika a nju stavlja pred sud Božjeg smilovanja. Na kraju, kad je ljudski zakon i ljudska ruka otišla od žene, tada se približava Božje milosrđe prema grješnom čovjeku, prema ovoj grješnici. Isusov sud je: „Ja te ne osuđujem. Prošlost ti je oproštena, zaboravljena, idi u budućnost i nemoj više griješiti.“
Očito da se budućnost ove žene ne može riješiti niti Mojsijevim zakonom, niti rimskim zakonom nego Božjim smilovanjem i oproštenjem.
Draga braćo i sestre, mi svoju vjeru u bolju budućnost živimo u Crkvi, u zajednici obraćenika, gdje ne osuđujemo jedni druge nego potičemo jedni druge da se lakše odhrvamo grijehu. Crkva je sastavljena od onih kojima treba pomoći. Isusova je riječ: „Ne trebaju zdravi liječnika nego bolesni.“
Draga braćo i sestre, nalazimo se pred najvećim kršćanskim blagdanom Uskrsa. Prolazit ćemo kroz strahotu Kristove muke, smrti, križa i strahovitog umiranja. To je zlo na djelu – to je grijeh na djelu. Slušat ćemo i riječi osude farizeja i pismoznanaca, ali i Rimljanina Poncija Pilata. Svoju ljudsku pravdu izvršili su nad Isusom. Ali Krist je svladao grijeh i smrt i za sve nas u oproštenju i pomirenju. Zato kršćanin svjestan svoje grješnosti dolazi ovih dana pred Isusa u sakramentu svete ispovijedi da čuje riječ oproštenja: „Ne osuđujem te, nego opraštam – idi i ne griješi više.“ Crkva nas i danas poziva da razmislimo o svojoj grješnosti i pripravimo se sakramentom ispovijedi na Božje milosrđe i oproštenje.
preč. Vjekoslav Gabud