Bog svih ljudi

Čitanja: Hoš 6,3-6; Ps 50,1.8.12-15; Rim 4,18-25; Mt 9,9-13

Čitamo u Evanđelju kako se je Isus približio Matejevoj carinarnici i njegovom poreznom uredu i jednostavno ga pozvao: “Dođi za mnom!”

Matej je vršio službu poreznika u gradu Kafarnaumu. Matej je zbog svoje službe bio izbačen iz svoje nacionalne i vjerske zajednice. Morao se družiti s ljudima koji su bili poput njega s “carinicima”. On je sigurno poznavao Isusa jer je Isus često dolazio u grad Kafarnaum gdje je i Petar imao kuću i obitelj. Možda se potajno želio pridružiti novom Učitelju iz Nazareta Isusu, ali se bojao da ga ne bi možda odbacili. Isus je znao njegove misli i zato pristupa k njemu i jednostavnom mu riječju kaže: “Pođi za mnom!” Evanđelje kaže da je smjesta ostavio carinarnicu i pošao za Isusom. Postao je njegov apostol, tj. prvi suradnik. Isus je svratio k njemu na objed. Tu su ga okružili i drugi carinici, kolege Matejeve što je izazvalo sablazan u vodećoj političko-vjerskoj stranki farizeja. Za njih je i Isus postao grješnik jer se druži s grješnicima. Čak su to javno pred apostolima govorili: “Zašto vaš Učitelj jede s grješnicima?” Na njihov prigovor sam im je Isus odgovorio: “Ne trebaju zdravi liječnika nego bolesni. Zato sam došao pozvati ne neke pravednike nego grješnike. Isus je Spasitelj i njegova je zadaća prikupiti i spasiti sve ljude iz svih naroda, kultura, jezika i običaja. To sve nije bitno. Svi su ljudi potomci prvih ljudi, a Isus je došao spasiti njihovo grješno potomstvo. Pripovijeda jedna zgoda koja se dogodila za vrijeme borbe između katolika i protestanata luterana. Jedan je čovjek upao u brzu rijeku i koliko se god mučio da se dokopa obale, nije mu uspijevalo Uto je onamo došao jedan katolik i videći čovjeka kako se utaplja poviknu: “Jesi li ti katolik ili protestant?” Utopljenik mu je samo doviknuo: “Izvuci me van pa ću ti sve reći”. Ovaj katolik na obali baci uže i polako izvuče onog čovjeka iz vode. Kad je čovjek stao na obali, na čvrsto tlo udari onog svog spasioca po obrazu i reče mu: “Nije uopće važno tko sam ja. Znam samo da si ti moj Spasitelj. Po vjeri sam protestant koji je slučajno naletio na dobrog katolika i tako se spasio od utapljanja”. To mora biti stav svakog vjernika.