Božja logika

Čitanja: Lev 19,1-2.17-18; Ps 103; 1Kor 3,16-23; Mt 5,38-48

Isus se pojavljuje u ovome svijetu kao Spasitelj i Obnovitelj. Isusova zadaća je obnova staroga i zlog svijeta. Njegovo propovijedanje je poziv svima nama na obnovu ovoga svijeta, preobražaj ovoga svijeta u novi Božji svijet u novo Božje kraljevstvo. Za novi svijet Isus postavlja novu logiku, nove tračnice. Ta logika nije nikla u iskvarenoj i oslabljenoj ljudskoj naravi, nego je to Božja logika. Tu logiku je za nas postavio Isus kad nam je rekao: “Budite savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski”. Bog je savršen, budite i vi takovi, to je nova logika koja vrijedi među sinovima Božjim i u Kraljevstvu Božjem. “Udari li te tko po jednom obrazu, okreni mu i drugi. Ako se netko parniči s tobom za tvoju gornju haljinu, podaj mu i donju. Ako te prisili jednu milju da ideš s njime, idi i dvije. Ako od tebe netko zaište, daj mu. Ako bi želio zajam od tebe, ne okreći se od njega. Ljubi neprijatelje i molio za progonitelje”. Ni Otac vaš nebeski ne pravi razlike između dobrih i zlih.

Daje kišu pravednicima i nepravednicima, daje sunce i dobrima i zlima. Otac naš nebeski postupa baš tako kako je rekao Isus: On daje, on oprašta, ne mrzi, ne zavidi. Zato oni koji žele prihvatiti Kraljevstvo Božje, postati sinovi Božji, postati sinovi svjetla idu za svojim Ocem nebeskim, čine djela Božja, vladaju se po Božjoj logici. Pitaju se mnogi: Zašto ne smijem uzvratiti, zašto se ne smijem osvetiti, zašto ne smijem mrziti? Odgovor je samo jedan, ali ne u ljudskoj nego u Božjoj logici – jer takav je Otac vaš nebeski. Isus još nadodaje: “Neka vam djela budu takova da ljudi vide vaša djela i slave Oca vašeg nebeskog”. Nažalost često biva sasvim drugačije. To je naš problem – problem današnjih kršćana. Kršćanstvo ima mnogo heroja kojima se ponosi. To su svi oni koji su ostavili logiku ovoga svijeta i slijedili logiku Oca svoga nebeskoga. Zato su im djela bila takova da ih čitav svijet vidi i slavi Oca našeg nebeskog.