BOŽJE MILOSRĐE

Peta korizmena nedjelja u svim čitanjima govori i veliča Božje milosrđe. Tko je milosrdan? Onaj koji uvredu prašta premda uvreda traži strogu kaznu. O tome nam govori i drugo čitanje iz Pavlove Poslanice Filipljanima govori kako se Bog ponio prema svetom Pavlu koji je bio strašni progonitelj Isusove Crkve, Isusovih vjernika. On je Božjim smilovanjem i Božjom pomoću i Božjom milošću postao najveći apostol i misionar koji je neumorno propovijedao Evanđelje i svoju vjeru mučeničkom smrću zasvjedočio. Sam je o sebi napisao: „Samo milošću Božjom jesam ovo što jesam.“ Piše dalje: “Ono što je za mnom zaboravljam, za onim što je preda mnom prežem, žurim k cilju i k nagradi višnjeg poziva.“ I Bog je u svom milosrđu zaboravio sve Pavlove grijehe i načinio od njega čovjeka koji je ime Isusovo pronio po kontinentima. Veliko je Božje milosrđe to učinilo.

Bozje-milosrdjeSveto Evanđelje na jedan vrlo zoran način prikazuje milosrđe Božje koje Bog po svom Sinu Isusu pokazuje prema jednoj grješnici. Kad bi Bog bio strogi sudac kao mi ljudi tko bi se uopće mogao spasiti. Srećom, Bog jest pravedan ali još je veće njegovo milosrđe. On je sklon praštanju svih naših grijeha po svom milosrđu. Jest – Bog je pravedan i osuđuje grijeh i nikad se ne može pomiriti s grijehom ali grješniku je uvijek spreman oprostiti. Bog ne sudi čovjeka po njegovim djelima nego više po njegovom srcu. Pita ga: „Da li ti je žao što si grijeh učinio? “ Svakome koji se kaje i prizna svoj grijeh pred Bogom Bog je spreman odgovoriti praštanjem, kako nam to pokazuju današnja čitanja. Ovih dana imat ćemo priliku za svetu ispovijed. To je veliki Božji dar gdje možemo tko lako osjetiti Božje milosrđe.