Božji smo vinograd

(ČITANJA: Iz 5, 1-7: Ps 80, 9. 12-16. 19-20; Fil 4, 6-9; Mt 21, 33-43)

Slika vinograda i vinogradara često je upotrebljena u navještaju Božjoj Riječi. U Božjim očima – vinograd je sav Božji narod, a vinogradar je Bog. Svaki vinogradar obrađuje vinograd i nada se slatkom grožđu i dobrom vinu. Tako se Bog – vinogradar, nada da će njegov vinograd – Božji narod donijeti dobar rod. Mi smo kršćani Božji vinograd. Mis smo novi Božji narod raširen po svem svijetu. Po krštenju postadosmo Božja svojina. Svakome od nas pružena je Božja ruka: Božja milost i Božja istina, Božja ljubav i Božja pažnja. Svima nam je odgovoriti na Božje darove. Bog od nas očekuje dobre plodove – plodove ljubavi i dobrote, plodove pobožnosti i svetosti, plodove mira i međusobne podnošljivosti. Međutim često se nažalost događa protivno. Mnogi i mnogi od nas nasjedaju lažnim učiteljima i težnji za krivom slobodom. Mnogi podcjenjuju Isusa, Sina Božjega te ga izbacuju iz društva, iz obitelji i iz svog osobnog života. Misle da će bez njega izgraditi bolju svoju osobnost, bolje obitelji, bolje društvo, bolji mir i bolju sutrašnjicu. Stoga nije im potrebna molitva i sv. Misa. Nije im potreban svećenik i Crkva. Svima nam mora biti jasno, da samo s Isusom se može zlo nadvladati koje pogađa pojedince, obitelji i narod. Samo po Isusu i Mariji možemo doći do bolje i sretnije budućnosti. U Isusu možemo odbaciti oholost, a prihvatiti poniznost, umjesto mržnje prihvatiti ljubav, a umjesto osvete, praštanje. Stoga budimo dobar Božji vinograd koji će se dati od Boga voditi. Molimo Gospodina da nas kao svoj vinograd blagoslovi kako bismo mogli uvijek biti vjerni te mogli donijeti prave i zrele plodove koje od nas očekuje.