Božji sud

Čitanja: Izl 3,1-8a.13-15; Ps 103; 1Kor 10,1-6.10-12; Lk 13,1-9

Jesmo li se ikad zapitali što Bog misli o nama. Kakav sud Bog ima o nama? Što bi nam mogao Bog reći? „Korisni ste ili beskorisni?”

U Evanđelju se opisuje događaj umorstva Galilejaca koje je učinio Pilat. Javili su to Isusu i čekali su da on izreče o njima sud, da rekne jesu li vrijedni ili nevrijedni, jesu li zaslužili takvu smrt ili nisu. Isus ne daje suda o njima nego se okreće prisutnima i govori: „Ako se vi ne obratite, a niste bolji nego što su bili Galilejci, svi ćete tako izginuti.“ Isus još podsjeća prisutne na onu nesreću koja se dogodila kad se srušila kula u Siloamu. Ni o njima ne daje sud nego se opet okreće prisutnima: „Niste ni vi bolji i ako se ne obratite svi ćete tako propasti.“ Zaključak ovog evanđeoskog događaja mogli bismo sažeti u par riječi: svaki je čovjek, i onaj koji misli da je dobar i onaj koji je svjestan da je zao, potreban obraćenja. Tko je obraćenja potreban? Svaki onaj koji je svoj život – Božju zamisao iskvario. Kako? Svoje biće, svoje lice, svoje srce, svoje moći i svoje sposobnosti okrenuo krivim pravcem. Pogriješio je jer je izabrao pravac koji ne ide s Bogom ni prema Bogu. Obratiti se znači okrenuti taj put na pravu stranu s Bogom i prema Bogu. Svaki onaj koji se okreće k stvarima ovoga svijeta, k ovom propadljivom, ništa vrijednom, kakav će plod od svega toga života žeti? Ako čovjek spozna krivi smjer i promijeni ga te počne opet ići prema Bogu, takav se čovjek obratio. Tko od vas nije barem ponekad išao u krivom smjeru i svoj život trošio u nekorisnom i propadljivom kao neplodna smokva od koje gospodar s pravom očekuje plod, ali ploda nema? Što će gospodar presuditi? Reći će: „Posijeci smokvu.“ No, ako čovjek uvidi svoj neplodan život pa rekne Bogu: „Imaj strpljenja sa mnom, još ću pokušati promijeniti život i donositi plodove.” Naš Bog je takav da čuje dobru odluku i strpljivo čeka njegovo obraćenje i dobre plodove njegova života.