Dan molitve za sveta duhovna zvanja

Današnja nedjelja se radi svog sadržaja naziva nedjeljom Dobrog pastira. Svake je godine ona posvećena razmišljanju, molitvi i aktivnosti za duhovna zvanja, kako svećenička tako i redovnička, i muška i ženska. Isus svoje služenje zajednici vrši preko različitih službi u Crkvi. Tu su svećenici preko kojih on sabire zajednicu u pojedinim mjestima. Tu su redovnici, i redovnice posvećene isključivo služenju drugima u brojnim i raznim potrebama Crkve i svijeta. Isto tako danas ne možemo zaobići ni probleme i krize koje prate sve ovo služenje. Tu je prije svega velika nestašica ljudi koji bi bili pripravni sebe i svoj život staviti u službu drugima. Već su i kod nas, pogotovo po svijetu, brojne zajednice bez svojih svećenika. A mnoge potrebe Crkve i svijeta upravo vape za redovnicima i redovnicama, njihovim služenjem! Briga za duhovna zvanja, pa i crkvena zvanja općenito, nije pitanje obične ljudske odgovornosti, to je pitanje savjesti. Nije lako biti Božji čovjek, prijatelj Kristov. Mnogo se toga od navjestitelja evanđelja očekuje. I solidna naobrazba, i sposobnosti, jer zahtjevi su vremena veliki. Svećenik će svemu tome dorasti bude li svjestan tajne da ga Isus Krist zove i poznaje. Kakvi će biti svećenici i redovnici i redovnice sutra, ovisi o svima nama koji danas djelujemo i odgajamo. Vršimo li svoju službu uzorno i za druge privlačno?

Ne radi se tu samo o poboljšavanju uvjeta za ovaj naš zemaljski život, radi se o produbljenju zajedništva sa živim Bogom, radi se o vječnom životu. Pokušajmo danas uočiti Isusovu veliku ljubav i založenost za nas i njegovu silnu želju da živimo pravim životom, koji nam samo on može dati.

Pokušajmo također doživjeti njegovu ljubav i preko ljudi, koji nam u Crkvi služe i koji svojim radom i zalaganjem doprinose našem boljem životu. Prepoznajmo u njima Isusovo služenje! HKR


Svećenik

O kako je velik svećenik!

Istom u nebu ćemo razumjeti njegovu uzvišenu čast.

Katolički je svećenik personifikacija ljubavi božanskog Srca Isusova.

Sakrament svećeničkog reda diže čovjeka k Bogu.

Jer što drugo je svećenik, nego čovjek,

koji zastupa Božje mjesto i čovjek,

koji je opremljen svim punomoćima Božjim?

Božanski Spasitelj govori svećenicima:

“Idite i učite sve narode…

Kao što je Otac mene poslao, tako i ja šaljem vas…

Tko vas sluša, mene sluša, i tko vas prezire mene prezire.”

sv. Ivan Marija Vianney


Molitva za sveta duhovna zvanja

Isuse dobri Pastiru, ti si došao da potražiš i spasiš ono što je izgubljeno. Ustanovio si svećenstvo u svojoj Crkvi da ono u svakom vremenu nastavi tvoje djelo. Usrdno te molimo, pošalji radnike u svoj vinograd. Pošalji dostojne i vjerne svećenike. Pošalji svete redovnike i redovnice. Daj da svi oni, koje si izabrao za svoju službu, slijede tvoj poziv radosna i čista srca. Jačaj sve svećenike, redovnike i redovnice u njihovom svetom zvanju. Blagoslovi djela njihovih ruku i napore njihova života. Učini da budu sol zemlje i svjetlost svijeta svim vjernicima po svojoj riječi i primjeru svoga života. Podaj im mudrost, strpljivost i jakost da sve rade za tvoju slavu i da u srcima svih ljudi uspostave tvoje kraljevstvo te privedu povjerene im duše u vječni život. To molimo tebe koji živiš i kraljuješ po sve vijeke vjekova. Amen