I JA SAM POZVAN SIJATI….

Isus kaže kako je neki sijač izašao sijati i dok je sijao nešto sjemena je palo uz put, nešto na kamen, nešto u trnje, a konačno nešto i na plodnu zemlju. Samo to zadnje sjeme urodilo je plodom. Dok to priča, Isus ima u vidu palestinskog seljaka koji sije po polju koje je prepuno kamenja, puteljaka od utabanih nogu i korova.

Isus je s određenom nakanom ispričao ovu prispodobu. Naime, Sijač je sam Isus. Kao što seljak sije i ne obazire se gdje će sjeme pasti, jer koliko god on o tome razmišljao, bit će kako će biti, i Isus sije Riječ Božju, propovijeda o dolasku kraljevstva Božjeg svima, bez obzira koliko će ljudi stvarno prihvatiti to što govori. Dakle, ponajprije, Sijač je sam Isus. Osim toga, sijači su i svi oni koji su i koji će tijekom povijesti propovijedati riječ Božju. Na to su pozvani svi kršćani. Nije na nama da se brinemo tko će povjerovati na našu riječ, naše je da naviještamo Radosnu vijest. Za ono prvo brine se sam Bog.

Četiri vrste tla predstavljaju četiri vrste vjernika. Ponajprije, put, odnosno tlo na koje je palo sjeme koje se prvo spominje, predstavlja ljude koji uopće ne žele čuti Božju riječ – oni su tvrdi za sve religiozno baš kao i utabana zemlja. Što bi naš narod rekao – na jedno uho uđe, na drugo izađe! Druga vrsta tla – kamenito tlo – predstavlja ljude koji se lako oduševe za Riječ Božju, ali budući da nisu ukorijenjeni u vjeri, lako i izgube interes za nju. Čim naiđu na nešto što im se čini zanimljivije, oduševljenje splasne. Takvi ljudi često mijenjaju i vjeru i svoja životna stajališta. Treća vrsta tla – trnovito tlo – predstavlja ljude koji imaju nekakvu želju za upoznavanjem Božje riječi, ali ona nije ni dovoljno jaka, ni dovoljno duboka, ni dovoljno iskrena. Uvijek imaju nekakvo opravdanje zašto se u potpunosti ne prepuštaju riječi Božjoj: nemaju vremena, moraju raditi, moraju graditi, moraju. . . Konačno, četvrta vrsta tla je plodno tlo. Ono simbolizira prave iskrene vjernike, koji pozorno slušaju Božju riječ i po njoj žive. Takvi vjernici će svojim propovijedanjem i življenjem Radosne vijesti učiniti da mnogi preko njih postanu iskreni vjernici. Već prema sposobnostima koje imaju, neki će obratiti mnoge, a neki poneke. Na takav se način ostvaruje kraljevstvo Božje, odnosno novi poredak pravde, razumijevanja, dobrote, ljubavi. . . Prema tome, može se zaključiti, iako se Božja riječ od samih početaka prenosila preko malenog broja ljudi (od Isusa, preko apostola), i iako su je tijekom povijesti također samo duboki i iskreni pojedinci prenosili, riječ Božja i danas pronalazi svoje plodno tlo u mnogim ljudima. S druge, svi smo mi pozvani biti plodno tlo, svi smo pozvani navješćujući riječ Božju i živeći po njoj oduševiti što veći broj ljudi za Krista, odnosno pozvani smo izvršiti ono poslanje koje nam je Krist dao prije svog uzašašća: »Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio« (Mt 28, 19-20)! Svi smo mi pozvani ostvarivati kraljevstvo Božje na zemlji, odnosno činiti ovaj svijet boljim i pravednijim.

***

Sijao Isus sjeme riječi. Zrno gle palo je jedno na kamen, drugo u trnje, treće na plodno tlo. Ne daj da trnje ovog svijeta, ne daj da strasti i brige života, sjeme, riječ Božju, u tebi uguše. Jednom kad dođe vrijeme žetve
Isus će dati da resi ti čelo neuveli vijenac nebeske žitnice.