ISUS LIJEČI – KRALJEVSTVO BOŽJE JE BLIZU

Čitanja: Job 7,1-4.6-7; Ps 147,1-6; 1Kor 9,16-19.22-23; Mk 1,29-39

SUSRET S PETROVOM SVEKRVOM

Prošle smo nedjelje čuli kako je Isus u subotu ušao u sinagogu u Kafarnaumu. Ondje je s autoritetom poučavao i izliječio čovjeka koji je bio opsjednut demonom. Zabranio je zloduhu da otkrije tajnu Isusove misije. Današnje evanđelje slijedi istog dana. “Oni su odmah izašli iz sinagoge i otišli s Jakovom i Ivanom u kuću Šimuna i Andrije. Šimunova svekrva bila je u krevetu s temperaturom . Možda se zabunila, svekrva, jer je Petar samo trčao za Isusom. “Što će biti s obitelji?” upitala bi se. “Moj zet gotovo više ne ide u ribolov. Od čega da živimo?

Pretpostavljam: Petar je znao za upozorenja svoje svekrve. Ali nije joj mogao objasniti što ga je zapravo fasciniralo kod Isusa. Njegov brat Andrija i on razgovaraju s Isusom o bolesti njegove svekrve. I On je otišao k njoj. Možemo samo nagađati što se dogodilo kada je došao do njezine postelje, uzeo je za ruku i uspravio. Sigurno se duboko u sebi osjećala prihvaćenom i shvaćenom. Mora da je otkrila autentičnost i dubinu u Isusovoj osobnosti koja joj omogućuje iscjeljenje. Osjeća da ju je Isus razumio. Isus je podiže, ona stane na noge – i, kao u svojim najboljim danima, baca se na kućanske poslove.

ISUS LIJEČI – KRALJEVSTVO BOŽJE JE BLIZU

Uvečer, nakon zalaska sunca, pokrov sumraka omogućuje mnogim bolesnicima da napuste svoje domove i čekaju Isusa na vratima Petrove kuće. „Svi bolesnici i opsjednuti ljudi dovedeni su Isusu. Cijeli se grad okupio na pragu i on je izliječio mnoge koji su patili od svakojakih bolesti i istjerao mnoge demone. I zabranio je demonima da kažu da znaju tko je on . ” Toliko je ljudske bijede izašlo na ulice. Narod je sam sebi rekao: “On nas razumije, on poznaje bijedu i našu potrebu!” Isus čini tijelo zdravim, više od toga, on čini čitavog čovjeka. On istjeruje demone.

Mora da su to bile mračne, razorne sile koje su širile strah, mržnju i besmisao. Isus otvara ljude novom povjerenju u Boga. On daje nadu. Znamo to: iam fizičkih bolesnika koji su  iznutra zdravi, ispunjeni svjetlom i sjajem. A poznajemo fizički zdrave ljude koji iznutra ostaju uski, mrzovoljni i hladni. Snaga izlazi iz  iz Isusa. On se saginje nad bolesne i slabe, dira njihova srca, promiče život. Zrači zdravljem. On je tu za ljude.

Kada zabranjuje demonima da otkriju njegov identitet, to je u evanđelju po Marku povezano s otajstvom Mesije. Često Isus zapovijeda ljudima da šute, čak i kada ima mnogo očevidaca čuda. Posljednja od ovih zapovijedi šutnje nalazi se u priči o Isusovu preobraženju. Kaže: “Dok su silazili s planine, zabranio im je da ikome govore što su vidjeli dok Sin Čovječji ne uskrsne od mrtvih . ” Tko je Isus u svojim dubinama, može se razumjeti samo kroz njegovu smrt i uskrsnuće.

VRIJEME S OCEM

Sutradan, vrlo rano ujutro, za  mraka, Isus napušta kuću i grad. Odlazi u tišinu na molitvu. Vidio je toliko jada, tjelesnog a još više duševnog. Počinje razgovarati s Ocem. Zahvaljuje što po njemu Božja dobrota i ljubav obasjava svijet. “Šimun i oni s njim potrčali su za njim, a kad su ga pronašli, rekli su mu: ‘Svi te traže.’ Možda su mislili: ‘Sad ćeš biti poznat. Hajde, naša iscjeliteljska praksa radi! Ali Isus se suzdržava. Mora se povezati s izvorom iz kojeg dolazi njegova snaga i koju prenosi bolesnima. Traži puni unutarnji sklad s Očevom voljom. Isus ni pod kojim uvjetima ne želi steći reputaciju čudotvornog iscjelitelja, nego ovom bolesnom, mračnom svijetu navijestiti da ih Bog voli. On smatra da je njegov rad u Kafarnaumu završen nakon ove intenzivne subote. On odlazi u druge krajeve Galileje da navijesti kraljevstvo Božje.

SNAGA PRED PRETJERANIM ZAHTJEVIMA

Isus daje ljudima svoju ljekovitu blizinu i stoji u dubokom osobnom molitvenom odnosu sa svojim Ocem. Što to može značiti za nas? – Pavao, koji je morao iskusiti mnogo patnje, u današnjem čitanju daje smjernicu koju je i sam proživio: „Svima sam sebe robovao da ih pridobijem što više. Postao sam slab na slabe kako bih pobijedio slabe. Postao sam svima sve kako bih neke spasio pod svaku cijenu.” Kada pokušavamo živjeti na ovaj način, često se osjećamo preopterećeno. Ali uvijek počnimo iznova! Ostanimo povezani s Kristom u molitvi i sakramentima!