Euharistijsko klanjanje za duhovna zvanja

07.06.2010., Varazdin - Redjenje svecenika u varazdinskoj katedrali.  Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELLSVET, SVET, SVET… ili neka druga prigodna pjesma za izlaganje Presvetog Oltarskog Sakramenta

UVOD

Klanjamo ti se, Gospodine Isuse Kriste, ovdje i po svim tvojim crkvama koje su po cijelom svijetu i blagoslivljamo te jer si po svojem svetom križu otkupio svijet. Klanjamo ti se s Marijom, Majkom tvojom koja je bila prva suradnica u spašavanju ljudi. Ona je tvoja i naša Majka, ona je Majka tebe Velikoga svećenika i Majka svih svećenika, Majka svih duhovnih zvanja, Majka svih vjernika, Majka cijele Crkve. Klanjamo ti se zajednički kao tvoja braća, kao Crkva, i molimo te za nova redovnička i svećenička zvanja. Klanjamo ti se i stavljamo se na raspolaganje za tvoje planove. Klanjamo ti se sa svima koje si pozvao da navješćuju Evanđelje, da pozivaju na obraćenje, da hrabre narod, da ga vode i opominju. Klanjamo ti se i slavimo te sa svima koji su prihvatili poziv i suradnju s tobom na putu spasenja čitavoga ljudskoga roda. Sa svima njima i mi prihvaćamo tvoj poziv. Znamo da smo slabi i nedostojni ali ipak želimo surađivati. Molimo te, Isuse, koji si trajno želio ostati s nama po Presvetoj euharistiji, po zajednici vjernika, po Riječi i po svećenicima, da podigneš nove svećenike u svojoj Crkvi i da ih pošalješ svome narodu. Daj da se mladi odazovu i prihvate tu zadaću i da je odgovorno izvrše. Onima pak kojima si povjerio redovničku i svećeničku službu daj vjernost i svjedočku vjeru. Prihvati ovu našu poniznu zajedničku molitvu, primi čin našega predanja i klanjanja sa nakanom za nova svećenička i redovnička zvanja.

Pjesma: „Klanjam ti se Isuse“

EVANĐELJE Lk 10,1-10

U ono vrijeme odredi Gospodin drugih sedamdeset dvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: “Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: Mir kući ovoj! Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.” “Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: Približilo vam se kraljevstvo Božje!“

kratka tišina

TEKST RAZMATRANJA

Gospodine, kad si uzašao na Nebo obećao si da ćeš opet doći k nama. Prije svoga drugog dolaska, u svijet si poslao svoje učenike da priprave put tvome povratku. Kao i u vrijeme svoga zemaljskog života, i danas pred sobom šalješ glasnike kraljevstva Božjega. Danas su to svećenici, redovnici, redovnice, vjeroučitelji, i svi koji žive svoju vjeru.

Za njih molimo, da njihov život bude u cijelosti posvećen Tebi kroz služenje braći ljudima. Mnogi se stavljaju Tebi na služenje, daj da svi oni budu za Tebe.

Ovi Ti glasnici Gospodine, pripravljaju put, jer tamo gdje su oni, Ti ćeš jednom doći. Oni su samo glasnici, ali Ti ćeš kao Kralj doći.

Oni utiru put kojim ćeš Ti doći. Oni prekapaju i pripremaju ovu zemlju, tu njivu Gospodnju, a Ti siješ sjeme. Oni grade skele, a Ti zidaš zidove. Oni otvaraju vrta, a Ti kroz ta vrata ulaziš. To je zadatak svakog kojega Ti Isuse zoveš. On može samo vršiti pomoćnu službu, jer Božje kraljevstvo nije ljudsko djelo. Božja riječ nije zaključak ljudskog razmišljanja. Zvanje nije od ljudi već od Boga. Gospodine, Ti potrebuješ čovjeka za svoje službe u svijetu, mnogo njih jer:“žetva je velika ali radnika malo.“ Ljudska je uloga u Božjem djelu jako važna, stoga moramo moliti Boga da ih što više pošalje:“molite, dakle, gospodara žetve da radnika pošalje u žetvu svoju.“ Nestašica radnika od Božje strane nikada nije moguća, ali ona nastaje onda kada pozvani ne slijede Njegov poziv. Tamo gdje je nestašica duhovnih zvanja to je znak slabe duhovne spremnosti mladih ljudi da nasljeduju Krista. Molimo te zato Gospodine, da mladi spremno odgovore Tvome pozivu, da navještaju Božje kraljevstvo, da budu liječnici za dušu i tijelo, poslanici zdravima i bolesnima, briga za duševno i tjelesno blagostanje, blagoslov cijelom čovječanstvu.

Pjesma „Krist na žalu“

TEKST RAZMATRANJA

Gospodine, svojim poslanicima kažeš:“Idite. Šaljem vas kao janjce među vukove.“ Ne šalješ ih kao vuka protiv vuka, ili vuka među vukova, nego kao janje među vukove. Tvoji se poslanici ne bore istim oružjem kao njihovi protivnici. Ne borimo se silom protiv sile, lukavošću protiv lukavosti, većim financijama ili jačim organizacijama. Borimo se oružjem mira, trpljenjem, molitvom i žrtvom. Zato nam treba biti jasno da smo sa takvim stavom i životom u svijetu kao neko strano, tuđe tijelo, kao janjad među vukovima, drugačiji od ostalih. Zato je Crkva uvijek u opasnosti, jer napadajući je, žele je uništiti u svijetu u kojemu djeluje. Nju podržava samo i jedino Božja svemoć.

Govoriš nam:“Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće.“ Govoriš nam da naš uspjeh ne ovisi o nikakvoj opremi, o nikakvim zalihama o nikakvim pomoćnim sredstvima. Trebamo ići u svijet k ljudima, jednostavni, onakvi kakvi jesmo, bez okolišanja, bez posebne opreme. Svi smo mi sasvim jednostavno oruđe Božje i kao takvi možemo uspješno djelovati u stvaranju Kraljevstva Božjega.

Isuse, molimo te, da svi Tvoji poslanici, svi pastiri tvoga naroda budu uvijek u Tvojoj ruci. Daj im pomoć i utjehu, osobito u neuspjehu.

Ne dopusti da se ražaloste i budu nesigurni u Tvom poslanju. Daj da budu radosni sa radosnima, zaplakani sa tužnima, a Ti im Gospodine budi snaga i pjesma, štit zaštite, tvrđava spasenja.

Kratka tišina za molitvu

Gospodine Isuse, pozvao si mnoge da budu s Tobom; da propovijedaju radosne vijesti o spasenju; da imaju vlast nad silama tame. Pošalji Svog Duha Svetoga na ljude koje si odabrao.

O ljubljeni Bože, ti si nenadmašan u osvajanju srca svojom ljubavlju. Osvoji i moje srce. Ono te želi ponizno ljubiti. Od sada stavljam svoje probitke, nadu, ljubav, svoju dušu i tijelo – sve – u tvoje ruke.

Primi me Gospodine i čini sa mnom što je Tebi volja. Nikad se više ne ću žaliti na to kako upravljaš mojim životom. Znam da me Tvoje ljubljeno Srce oblikuje svakog trenutka za moje dobro.

Ono što trebam znati jest da je to Tvoja volja. Odmah ću svoje želje uskladiti s Tvojima. Upravljaj sa mnom kako je Tebi drago. Svoju volju potpuno podlažem Tvojoj volji. Želim živjeti i umrijeti kao zatočenik Tvoje volje. Ono što je Tebi ugodno i meni je ugodno. Tvoje su želje i moje želje.

Bože moj, daj mi hrabrosti da živim samo za Tebe. Daj da volim ono što Ti voliš, daj da umrem za Tebe, kao što si Ti umro za mene. Bože stavljam se tebi na raspolaganje.

Daj da budem radosni poslanik, radnik na njivi žetve Tvoje, biti potpuno za Tebe.

Pjesma: „Pusti mreže te“

MOLITVA VJERNIKA

Gospodine Isuse! Zahvaljujući na daru tvoje Euharistijske prisutnosti, obraćamo ti se ovim prošnjama govoreći: Gospodine, usliši nas!

1. Hvala ti, Gospodine, za djelo Otkupljenja koje si izvršio na Kalvariji! Hvala ti na daru svete mise, koja je ponavljanje Tvoje kalvarijske žrtve! U svetoj misi Ti si svećenik, oltar i žrtva! Prikazuješ se Ocu za nas, za naše spasenje! Ispuni nas ljubavlju prema Tvojoj nekrvnoj žrtvi Novoga Saveza, daj da rado dolazimo i sudjelujemo kod Tvoje žrtve, svete mise, molimo Te!

2. U svakoj misi spominjemo se Tvog vidljivog namjesnika na zemlji, svetog Oca Pape, koji ima brigu za cijelu Crkvu i svijet. Neka mu svaka misa bude novi izvor snage za upravljanje Tvojom Crkvom; po svetoj misi blagoslovi sva njegova plemenita nastojanja oko dobra svijeta i Crkve i nagradi ga za njegovu požrtvovnu brigu za Crkvu, molimo Te!

3. Biskupi imaju odgovornu zadaću u Crkvi. Pomozi svim biskupima Katoličke crkve, da uz spremnu suradnju svojih svećenika, redovnika i redovnica po sakramentima, propovijedanju, pastirskom vodstvu, razborito i s ljubavlju vode stado koje im je povjereno, te da pod Tvojim nadahnućem Tvojoj Crkvi privode i nove članove, molimo Te!

4. Svoje tijelo dao si nam, pod prilikama kruha i vina, za hranu! Probudi u nama i u cijeloj Crkvi poštovanje, pobožnost i duboku čežnju prema hrani svoga Presvetog Tijela i Krvi, molimo Te!

5. Ovom nebeskom hranom nasiti duhovno gladne, utješi žalosne, ojači potištene i pomozi svima kojima je pomoć potrebna, a na našem smrtnom času daj nam svoje Presveto Tijelo kao poputbinu za naše putovanje u vječnost, molimo Te!

6. Euharistije nema bez svećeništva. Apostole i njihove nasljednike ovlastio si da u Tvoje ime pretvaraju kruh u Tvoje Tijelo i vino u Tvoju krv. Pomozi svim svećenicima da žive dostojno poziva kojim si ih obdario, kako bi ne samo po svetoj misi i sakramentima, nego i svojim uzornim svećeničkim životom uprisutnjivali Tebe, Kriste, među ljudima, molimo Te!

7.Pomozi svima koji žive prema evanđeoskim zavjetima čistoće, siromaštva i poslušnosti da daju svjedočanstvo kako je lijepo posvetiti život Kristu na veću slavu Božju i sve činiti iz ljubavi prema Kristu, molimo te.

8. Da u vinograd svoje Crkve i u žetvu na svojim njivama pošalješ dovoljan broj svećenika, redovnika, redovnica, misionara i angažiranih laika, da u katoličkim mladićima i djevojkama cijele Crkve probudiš revnost za Tvoju slavu, ljubav prema besmrtnim dušama i spremnost na žrtvu i da svim svojim službenicima udijeliš ustrajnost u zvanju, a sve pokojne svećenike, redovnike i redovnice nagradiš životom vječnim, molimo Te!

Sve ove naše izrećene prošnje zaključimo molitvom koju nas je naučio moliti sam naš Gospodin Isus: OČE NAŠ

MOLITVA

Hvala ti, Isuse, što si nam udijelio tu milost da boravimo s tobom u molitvi, u klanjanju, u razmatranju, u promatranju, u tišini, u blizini tvoje svetosti. Osobito smo te molili za redovnike, redovnice i za svećenike. Primi ponizno sebedarje svih tvojih redovnika, redovnica i svećenika i daj da naviještaju beskrajno milosrđe, strpljivost, blagost, ustrajnost i ljubav tvoju, te tvoju osobitu naklonost za bolesne, siromašne i grešnike. Budi s njima, budi s nama, Isuse. Vratit ćemo se svojim domovima, svome poslu, svojim odgovornostima. Sačuvaj u nama, molimo te, šutnju, smirenost, i sabranost. Usavrši posebno u nama ljubav prema tebi i bližnjemu kojom si nam sada ispunjavao srce dok smo te zajednički ovdje iskreno molili. Udijeli nam da odgovorimo na tvoju ljubav i da uvijek budemo vjerni zahtjevima kršćanskoga života i svjedočenja.

Daj da budemo ustrajni u dobrim djelima, poslušni tvojim nadahnućima, daj nam krotkost i poniznost, čistoću, mir, daj da za tvoje ime i tvoju slavu prihvatimo bol u duhu pokore i kajanja, daj da ustrajemo u zajedništvu s tobom čitave dane i tako posvećujemo sebe i sve oko sebe.

Kratka tišina

MOLITVA

Gospodine Isuse, Dobri Pastiru, koji si darovao svoj život da bi svi imali život, podaj i nama, vjerničkoj zajednici prosutoj po cijelom svijetu, puninu toga života i daj da postanemo sposobni svjedočiti ga i drugima ga naviještati.

Gospodine Isuse, podaj puninu svoga života svim osobama koje su Tebi posvećene, posvećene službi Crkve, nek budu radosne u svom darivanju, neumorne u svom služenju, velikodušne u svojoj žrtvi;

i njihov primjer neka otvara druga srca da poslušaju i slijede tvoj poziv.

Gospodine Isuse, podaj puninu svoga života kršćanskim obiteljima, da budu žarke u vjeri i u crkvenom služenju, i da pospješuju tako nastanak i razvoj novih posvećenih zvanja.

Gospodine Isuse, podaj puninu svoga života svim ljudima, naročito mladićima i djevojkama koje pozivaš u svoju službu;

prosvijetli ih kod izbora; podrži ih u vjernosti;

učini da budu hrabri i spremni darovati svoj život po tvom primjeru, da bi drugi imali život.

To molimo tebe, koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen

Divnoj dakle…blagoslov sa Presvetim…Pohvale Božjem imenu…pjesma po izboru