Krist Kralj

Čitanja: Ez 34,11-125-17; Ps 23; 1Kor 15,20-26; Mt 25,31-46

Danas je kraj jedne liturgijske, crkvene godine i slavimo blagdan Krista Kralja svega stvorenoga. Kad kažemo, da je Isus Krist kralj svega stvorenja, onda mislimo na osobu koja je u povijesti živjela. Pred sobom imamo Isusovo ljudsko lice čovjeka koji je istodobno bio Bog i čovjek kao i kralj. Stoga Isus nije bio kralj poput zemaljskih kraljeva koji su kraljevali 20, 30, 40 godina i sa smrću završili svoje gospodstvo. Isus baš obratno, sa svojom smrću i uskrsnućem počinje kraljevati i njegovu kraljevstvu nema kraja. Iza uskrsnuća, On govori svojim učenicima: Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji: idite i naučavajte sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Pitamo se da li je ikada na zemlji bio kralj koji bi imao svu vlast na nebu i na zemlji? Ne. Nije. Jedini je to Isus. Zato je mogao zapovijedati moru, vjetru, suncu, bolesnima i mrtvima. Njega je sve slušalo, mrtvo i živo. On je imao moć nad svime. Ali, u isto vrijeme, Njegovo kraljevanje, makar moćno i snažno – ono je nježno i blago. On ne nameće poreze – niti upotrebljava topove, bombe i puške, niti vrši ikakvo nasilje.

Kraljevi ovoga svijeta trebaju vojnike, ratnike hrabre ljude koji će proširiti granice kraljevstva, da osvoje tuđe zemlje, a pritom mnogi stradavaju. Međutim, Isus Krist je kralj istine, pravde i ljubavi. On kao Kralj poziva ljude k sebi: Dođite k meni svi koji ste umorni i opterećeni i ja ću vas okrijepiti, u meni ćete naći spokoj dušama svojim. Doista u Isusu se nalazi mir, okrepa i snaga. Ljudi koji žele biti i ostati u njegovu kraljevstvu, osjećaju da nisu robovi niti sluge niti primorani da nešto čine – nego su njegovi prijatelji, braća i sestre i Božja djeca.

Tko se iskreno povjeri njegovom vodstvu, on osjeća duhovni mir i pravu sreću, makar netko prolazio razna iskušenja, muke i trpljenja. Isusovo kraljevstvo je pobjeda ljudskog nad neljudskim, čovječnosti nad nečovječnošću, ljubavi nad mržnjom, pravde nad nepravdom, i istine nad lažima s0vake vrste. Isusu su važni oni koji su čini dobro: pomagali siromasima, hranili gladne, brinuli se za bolesne. Njemu su važni ljudi koji su živjeli po ljubavi.

Božje kraljevstvo nije država s prostornim granicama, nego su to ljudska srca. To kraljevstvo nije bogatstvo, novac i uspjeh nego ljudi koje Isus želi usrećiti vječnim životom, pravednošću i mirom.

Isus je rekao: što ste učinili jednome od moje najmanje braće, to ste meni učinili. On nas neće na sudu pitati što smo u životu bili, dali predsjednici, pravnici, doktori, učitelji ili smetlari, nego kakvi smo bili jedni prema drugima. Jesmo li u drugim ljudima prepoznali Isusa, jer kakvi smo prema ljudima, takvi smo prema Njemu. Ako preziremo čovjeka, preziremo Isusa. Ako ne poštujem čovjeka, ne možemo poštovati ni Isusa.

Isusovo kraljevstvo nalazi se tamo, gdje je ljubav, gdje se ljudi podnose, gdje je dobrota, pravda, mir i gdje se vrše Božje zapovijedi. Zato budimo dostojni članovi kraljevstva Božjega vršeći svoje fizičke i duhovne obveze. Svojim krštenjem u crkvi svi smo postali kraljevsko svećenstvo, a time i Božji sluge i odabranici. Današnji blagdan Krista Kralja je prigoda da učvrstimo veze sa svojim Gospodinom koji ima vlast nad nebom i zemljom i svakim stvorenjem.

Molimo ga, da nas učvrsti u vjeri i međusobnom zajedništvu, jer tako život postaje pun nade i pravoga smisla. Na taj način istinski ćemo Isusa priznati Kraljem, a njegovo vladanje i moć Kraljevstvom.


U jednoj zemlji – kralj zemlje htio je vidjeti kakvi su mu podanici, skine sa sebe svečanu odjeću i odjene se u prosjaka. Pođe u ozloglašenu pokrajinu i kad su ga ljudi tako obučenog primijetili, počeli su ga grditi, a nisu znali da je kralj. – Mi ne hranimo skitnice. Drugdje su psa puštali na njega i svašta mu psovali. Jedino na kraju sela dvoje siromašnih staraca ga je primilo. S njime su popričali i dali su mu jesti što su sami imali. Slijedećeg dana došli su u selo kraljevi glasonoše s porukom da kralj poziva na gozbu. Svi su dobili poziv. Ostavili su svoje poslove, lijepo se spremili i stigli u kraljev dvorac. Čekalo ih je veliko iznenađenje. Umjesto, bogatih jela, na stolu su ih dočekali otpaci, stari pljesnivi kruh, trulo voće i kosti. Jedino za stolom dvoje siromašnih staraca bilo je svečano: raznovrsno jelo, vino, torta, kava… U dvorani se najednom pojavi onaj prosjak. Skinuo je staru odjeću, a ispod je bio kraljevski grimiz i zlato. Bio je to njihov kralj. Svi su čuli glas: Danas ste našli ono, što ste meni kod svojih kuća ponudili.


TJELESNA DJELA MILOSRĐA
1. Gladna nahraniti.
2. Žedna napojiti.
3. Siromaha odjenuti.
4. Putnika primiti.
5. Bolesna i utamničenika pohoditi.
6. Zarobljenike i prognanike pomagati.
7. Mrtva pokopati.