Krist – Kralj neba i zemlje

(ČITANJA: Ez 34, 11-12. 15-17; Ps 23, 1-3. 5-6; 1Kor 15, 20-26. 28; Mt 25, 31-46)

Danas je kraj jedne liturgijske, crkvene godine, i zato slavimo blagdan Krista Kralja svega stvorenoga. Kad kažemo, da je Isus Krist kralj svega stvorenja, onda mislimo na osobu koja je u povijesti živjela. Pred sobom imamo Isusovo ljudsko lice čovjeka koji je istodobno bio Bog i čovjek kao i kralj. Stoga Isus nije bio kralj poput zemaljskih kraljeva koji su kraljevali 20, 30, 40 godina i sa smrću završili svoje gospodstvo. Isus baš obratno, sa svojom smrću i uskrsnućem počinje kraljevati i njegovu kraljevstvu nema kraja. Iza uskrsnuća tek započinje njegovo pravo kraljevanje na Nebu i zemlji.

Da li je ikada na zemlji bio kralj koji bi imao svu vlast na nebu i na zemlji? Ne. Nije. Jedini je to Isus. Zato je mogao zapovijedati moru, vjetru, suncu, bolesnima i mrtvima. Njega je sve slušalo, mrtvo i živo. On je imao moć nad svime. Ali, u isto vrijeme, Njegovo kraljevanje, makar moćno i snažno – ono je nježno i blago. On ne nameće poreze – niti upotrebljava topove, bombe i puške, niti vrši ikakvo nasilje.

Kraljevi ovoga svijeta trebaju vojnike, ratnike hrabre ljude koji će proširiti granice kraljevstva, da osvoje tuđe zemlje, a pritom mnogi stradavaju. Međutim, Isus Krist je kralj istine, pravde i ljubavi. On kao Kralj poziva ljude k sebi: „Dođite k meni svi koji ste umorni i opterećeni i ja ću vas okrijepiti, i naći ćete spokoj dušama svojim.“ Doista u Isusu se nalazi mir, okrepa i snaga. Ljudi koji žele biti i ostati u njegovu kraljevstvu, osjećaju da nisu robovi niti sluge niti primorani da nešto čine – nego su njegovi prijatelji, braća i sestre i Božja djeca.

Tko se iskreno povjeri njegovom vodstvu, on osjeća duhovni mir i pravu sreću, makar netko prolazio razna iskušenja, muke i trpljenja. Isusovo kraljevstvo je pobjeda ljudskog nad neljudskim, čovječnosti nad nečovječnošću, ljubavi nad mržnjom, pravde nad nepravdom, i istine nad lažima svake vrste. Isusu su važni oni koji su čini dobro: pomagali siromasima, hranili gladne, brinuli se za bolesne. Njemu su važni ljudi koji su živjeli po ljubavi. Takvog Kralja mi danas slavimo.