MIHAEL ARKANĐEL

Crkvena tradicija poznaje sedam arkanđela. Neka njihova imena se ne spominju u Svetom Pismu ali ih spominju neki stari crkveni pisci. Sedam svetih arkanđela su: Mihael, Gabrijel, Rafael, Urijel, Sealtijel, Jahudiel i Berahiel. Ipak najpoznatiji su nam Mihael, Gabrijel i Rafael. Tri velika dušobrižnika Kristove Crkve i njezinih vjernika. Njihova imena nam otkrivaju njihove službe, a nalazimo ih zapisana u Svetom Pismu. Tako Rafael znači Božji lijek, Gabriel – Junak Božji, Mihael – Tko je kao Bog? . Najpoznatiji je zasigurno sv. Mihael, a Sv-Mihaelu nekim krajevima naše Domovine poznat je pod imenom Mihovil, vojskovođa nebeske vojske i pobjednik nad sotonom. Utjelovljuje Božju snagu. Crkva od najstarijih vremena gaji prema svetom Mihaelu naročito štovanje i duboku pobožnost. Ona ga u borbi što se vodi protiv sila zla, a ta borba će se vodit do konca vremena, promatra kao svoga moćnog zaštitnika, koji joj je svojom zaštitom trajno prisutan. Ikonografija ga prikazuje kao ratnika, jakog anđela velikih krila koji mačem ili kopljem pobjeđuje sotonu. U starijim opisima, prikazuje ga se sa vagom u ruci. On će na sudnjem danu imati ulogu izvršitelja u „vaganju duša“. Zaštitnik je policije. Svaki čovjek može naći zaštitu u dušobrižništvu sv. Mihaela koje se očituje u njegovoj trostrukoj službi: on je borac, molitelj i pratilac. Kao borac neka nam pomaže u borbi koju svatko od nas mora stalno protiv zla u sebi i oko sebe voditi! Kao molitelj nek nas zagovara i naše molitve poput miomirisnog kada prinosi Gospodinu, a kao pratilac neka nas prati na našim životnim putovima! Molimo se našim anđelima i arkanđelima da nas sačuvaju od zloga i svih njegovih zala: „Sveti Mihaele arkanđele, vođo i predvodniče nebeske vojske, čuvaru duša i pobjedniče nad zlim dusima, služitelju nebeskog Kraljevstva, udostoji se nas, koji te s pouzdanjem za pomoć molimo, osloboditi od svakoga zla i učini da mi pod tvojom dragocjenom zaštitom, svaki dan našem Bogu vjerno služimo! “

Sveti Mihaele Arkanđele,
brani nas u boju;
proti pakosti i zasjedama đavolskim
budi nam zaklon!
Neka mu zapovijedi Bog, ponizno molimo,
i ti, vojvodo vojske nebeske,
Sotonu i druge duhove zlobne
koji svijetom obilaze na propast duša
božanskom jakošću u pakao protjeraj!