MIHAEL I GABRIJEL ARK.

svMihaelIme Mihael, znači: »Tko je kao Bog? » spominje se u Svetom Pismu pet puta. Imajući u vidu svetopisamske tekstove, Crkva prikazuje sv. Mihaela i s mačem u ruci. Crkva od najstarijih vremena gaji prema njemu osobitu pobožnost. Ona ga u borbi protiv sila zla promatra kao moćnog zaštitnika, koji je svojom zaštitom trajno prisutan. Jednako ga štije i istočna i zapadna Crkva. Razni staleži ga uzimaju za svoga zaštitnika. Zaštitnik je policije, a Pio XII proglasio ga je zaštitnikom radiologa. I kod nas je njegov kult veoma raširen. Podignute su mu u čast mnoge crkve, a i neka mjesta nose njegovo ime. Crkva ističe njegovu trostruku djelatnost: borac, molitelj i pratilac.

Sv. Pismo poimence spominje na nekoliko mjesta i sv. Gabrijela, arkanđela – u Danijelovoj knjizi ukazuje se u ljudskom obliku te proroku tumači viđenje o ovnu (Dn 8, 16-26) U istoj knjizi spominje se kao vjesnik utjelovljene Riječi. Isti arkanđeo će navijestiti Zahariji rođenje Ivana Krstitelja, Spasiteljeva preteču, a Mariji rođenje samog Spasitelja. Štovanje sv. Gabrijela je staro, a posebno je vezano uz blagdan Blagovijesti. Njemu je kao i sv. Mihaelu, pučka pobožnost pridavala ulogu čuvara crkvenih vrata: ta dva arkanđela priječe demonu ulaz u crkvu. Kao svoga zaštitnika štovali su ga i glasonoše, teklići, pismonoše. Papa Pio XII 1. travnja 1951 proglasio ga je nebeskim zaštitnikom telekomunikacija.

“Sveti Mihaele Arkanđele, brani nas u boju protiv opakosti i zasjedama đavolskim budi zaklon! Neka mu zapovjedi Bog, ponizno molimo: Ti, Vojvodo vojske nebeske, Sotonu i druge zle duhove, koji svijetom obilaze na propast duša, Božanskom krepošću u pakao strovali. Amen”