Mir vama!

Uskrsli Isus ima svoj prepoznatljivi pozdrav koji nije bio poznat za Isusova života: Mir vama! Upravo zato to nije samo pozdrav, već veliki dar Uskrsloga koji je učenike oslobodio sumnji i straha. Svaki oblik mira ima svoj temelj u sigurnosti. Samo čovjek koji je siguran da mu ne prijeti nikakav oblik neposredne opasnosti može imati u sebi mir. Uskrsli je svojim ukazanjima učenicima ne samo vratio nego i duboko produbio sigurnost koju su osjećali s njim za života.

Mir je velika tema čitave Biblije, ali je on na poseban način vezan uz osobu Isusa Krista. Njega su već proroci najavili kao kneza mira. Svojim navještajem kraljevstva Božjeg Isus želi pomiriti sve moguće suprotnosti među ljudima. On zato blagoslivlja sve mirotvorce i obećava život vječni onima koji se zalažu za mir. Sve one koji zbog svojih grijeha dolaze k njemu sa svojim nemirom on otpušta riječima: Idi u miru, oprošteni su ti grijesi! Za njega će s pogledom na njegovu smrt i uskrsnuće Apostol reći: On je mir naš! Kako je Isus od navjestitelja mira postao njegov izvor i jamstvo? Najkraći je odgovor: svojim uskrsnućem. Za njegova života učenici su znali da uza se imaju nekoga tko ih iskreno ljubi i tko im u Božje ime naviješta kraljevstvo Božje. Ipak nisu mogli znati da imaju uza se onoga tko je jači od smrti i od groba. To će im sinuti tek u susretu s Uskrslim i zato će taj susret i riječ Uskrsloga „Mir vama“ postati izvor i razlog neslućene promjene u njihovu životu. Njihov strah ustupit će mjesto miru i sigurnosti koji će uroditi odvažnošću svjedočenja: Gospodin je uskrsnuo, mi smo tome svjedoci! Kad bi Crkva, bez obzira na sve nemire svijeta, bila svjesna koliku je snagu primila u tom daru Uskrsloga, svijet bi imao nadu, unatoč tolikom beznađu koje proizvode mržnje i ratovi. Ako smo u sakramentu pomirenja i u vazmenom slavlju doživjeli mir Uskrsloga, budimo njegovi svjedoci pred ljudima. Molimo ga, da nam podari taj uskrsni mir srca po kome ćemo moći biti istinski svjedoci među svim ljudima.