Molitva za druge čisti od negativnih osjećaja

Molitva za druge podudara se s osnovnom težnjom ljudske duše da svoj život osmisli otvorenošću prema ljudima i svijetu. Tako, posredno, ostvarujemo, izgrađujemo i sebe. Naši međuljudski odnosi, na žalost, često su zasjenjeni nesporazumima, ljudskom slabošću, katkad možda zlobom. Uvrede nas ranjavaju i mi dugo nosimo ogorčenost, teško praštamo. Ogorčenost, međutim, šteti psihičkom, čuvstvenom i duhovnom zdravlju. Doista, nije lako oprostiti, često ni iskrena želja još nije dovoljna da se iz mašte izbace sav gnjev i osvetničke misli. A ipak je, želimo li duhovno napredovati, potrebno da naše srce bude potpuno očišćeno od svake pomisli na osvetu. Molitva za druge može biti izvrstan put da dušu očistimo od negativnih osjećaja. Naznačit ćemo jednu vježbu za oslobođenje od osjećaja ogorčenosti. Zadnja etapa, zadnja karika u lancu te vježbe jest molitva za druge.

Vježba se sastoji od triju koraka.

Prvi korak: Izbacite ogorčenost iz svojeg obzora! — U tu svrhu zamislite da pred sobom imate osobu kojoj se želite osvetiti, na koju se ljutite. Recite joj kako ste ogorčeni na nju, kako se osjećate uvrijeđeni, poniženi. Možete to izreći čak na glas. Ljudi, naime, često u sebi gomilaju ogorčenost zbog toga što se boje biti jaki pa samo muče sebe, potiskuju pravu istinu. A mogli bismo reći i obratno: ljudi se boje biti slabi i ponizni pa priznati da u njima poput vulkana ključaju osvetničke misli, radije racionaliziraju, tj. pronalaze isprike, različita tumačenja, smatraju sebe žrtvom. Stvari treba nazvati svojim imenom — to je prvi korak.

Drugi korak: Pošto ste izrekli svu svoju ogorčenost, ali samo nakon toga, čitav incident koji je uzrokovao vašu ogorčenost pogledajte s točke gledišta drugoga. Uživite se u njega, i protumačite cijelu stvar, kako je ona mogla izgledati u njegovim očima. Imajte na umu da jedva kada postoji situacija da vas netko želi raniti ili napasti iz zlobe. U većini je slučajeva, pa makar vas je netko i namjeravao raniti, uvreda rezultat neke duboke ukorijenjene nesreće u drugoj osobi. Iskreno sretni ljudi nikada nisu pokvareni ili zlobni! Štoviše, u većini slučajeva vi osobno i niste meta tuđih napada. On traži samo nešto ili nekoga u vama, što ili koga projicira u vas. Razmotrite sada svoje osjećaje: nakon ove vježbe osjećate samilost prema toj osobi, a ne više mržnju ili ogorčenost.

Treći korak: Da biste učvrstili svoju odluku da ćete oprostiti, učinite sljedeće: Predočite si Isusa na križu. . . zadržite se na toj slici koliko vam je potrebno da predočite sve detalje. . . Sada se vratite na sliku svoje ogorčenosti, mislite na osobu koja vas je uvrijedila. . . Ostanite kod toga neko vrijeme. . . Vratite se raspetom Isusu i ponovno ga gledajte. . . Nastavite naizmjence to promatranje scene koja je uzrokovala vašu ogorčenost i sliku raspetog Isusa. . . sve dok ne osjetite da vaša ogorčenost nestaje i vi se osjećate slobodnim, radosnim, olakšanim.

U ovoj vježbi, osobu koja vas je uvrijedila, »prenijeli« ste pred križ, tj. preporučili je Isusu i to vas je oslobodilo vaše ogorčenosti.