NASTUP ŽUPNOG ZBORA U KATEDRALI I NOVI ŽUPNI PSALMISTI

Cecilija_zborovanje4-9652-600-450-80-rd-255-255-255Novi_psalmisti1-9669-600-450-80-rd-255-255-255Cecilija_zborovanje11-9659-600-450-80-rd-255-255-255

Ovogodišnje je zborovanje u prepunoj katedrali u subotu 22. studenoga na sam blagdan zaštitnice crkvene glazbe okupilo 26 crkvenih zborova koji su poput jednog velikog zbora strukovno vješto i molitveno zauzeto otpjevali niz skladbi u čast Krista Kralja. Okupljeni u predvečerje svetkovine Krista Kralja crkveni su pjevači sudjelovali na misnom slavlju koje je predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u zajedništvu s više svećenika i župnika iz zajednica koje su nastupile.
Sve je okupljene u skladnom duhovnom i glazbenom zajedništvu na 13. Festivalu uvodno pozdravio rektor katedrale mons. Blaž Horvat koji je ujedno zahvalio crkvenim pjevačima na njihovu predanom angažmanu u duhovnoj glazbi kojim obogaćuju liturgije u svojim župnim zajednicama. Zahvalio je svim sudionicima što su se odazvali susretu u čijem je središtu ovaj put bio koral koji se odlikuje svečanošću, jednostavnošću i pobožnošću. Biskup Mrzljak čestitao je svima blagdan njihove nebeske zaštitnice poručivši svim pjevačima kako njihovo pjevanje uljepšava svaku misu i čini je radosnijom poput sunca koje je ukras svakom danu. U homiliji je biskup kazao kako izvođenjem crkvene glazbe pjevači ne žele samo nastupati, nego žele svjedočiti svoju vjeru i radost i ljepotu kršćanskog života svoje obiteljske i župne zajednice. Zaželio je svima da im zajednički susreti pomognu u duhovnoj obnovi i rastu u vjeri te da ih na tom putu prati njihova nebeska zaštitnica.
Velikim zborom ravnao je organizator susreta, voditelj biskupijskog Ureda za crkvenu glazbu i katedralni orguljaš i zborovođa meastro Anđelko Igrec, a na orguljama pratio ga je katedralni orguljaš i zborovođa Višeslav Jaklin. Nastupili su zborovi iz župa Prelog (voditeljica Jasminka Pervan), Sveta Marija (voditelj Dominik Kanižaj), Mala Subotica (voditelj Josip Mihaljević), Sveti Ilija (voditeljica s. Leopolda Kefelja), župe Sv. Josipa Varaždin (voditelj Petar Križanić), Sračinec (voditeljica Vlatka Ivek), Kneginec (voditeljica Tonka Bobek), Selnica (voditeljica Julijana Kočila), Mursko Središće (voditeljica Danijela Sabo), župe sv. Nikole Koprivnica (voditeljica Natalija Imbrišak), Močile (voditelj Josip Pankarić), Ludbreg (voditelj Antun Kranjčec), Šenkovec (voditeljica Ivana Štefić Pavlic), Podturen (voditelj Stjepan Horvat), Jalžabet (voditeljica Manuela Horvatić), Varaždinske Toplice (voditelj Luka Hrgarek), Goričan (voditeljica Danijela Špoljarić), Sv. Juraj u Trnju (voditelj Nenad Glavak), Margečan – Tužno (voditeljica Antonija Puček), Ivanec (voditeljica Sanja Čanžar), Kotoriba (voditelj Damir Kadija), Draškovec (voditelj Branko Krušec), župe sv. Vida Varaždin (voditelj Luka Šopar), Novo Virje (voditeljica Sanja Kovačić), katedralni zbor Chorus liturgicus Varaždin (voditelj Višeslav Jaklin) i katedralni zbor Chorus angelicus Varaždin (voditelj Anđelko Igrec).
Na kraju slavlja biskup Mrzljak uz molitvu i blagoslov podijelio je poslanja novim psalmistima, njima 35-ero iz više župa biskupije.
Poslanje psalmista primili su Ivan Lisjak, Ana Lisjak, Mirjana Medlobi, Cecilija Merkač Hudopisk, Marijan Pintar i Josip Mezga iz župe Dekanovec, Luka Hrgarek, Danijel Dušak, Ivana Hrebak, Marija Pernar, Marta Marković, Helena Borščak, Lana Holi i Manuela Horvatić iz župe Jalžabet, Antonija Puček, Maja Herceg, Snježana Kelemen, Darinka Hosni i Dragutin Sudec iz župe Margečan, Silvija Habunek, Ivan Jaklin i Mislav Lucić iz župe sv. Nikole Varaždin, Željka Malek, Paola Pahek, Rea Rođak, Petra Mišić, Emma Oto, Monika Mišić i Marija Glavina iz župe Prelog, Ljiljana Flajšman, Maja Hudoletnjak, Petra Premužič i Marko Dolenc iz župe Sračinec, Ivana Štefić Pavlic iz župe Šenkovec, te Mišo Džeko i Marta Kranjčec iz zajednice mladih varaždinske katedrale.
Crkveni pjevači iz župnih zborova koji djeluju u Varaždinskoj biskupiji te dvaju katedralnih svoj su godišnji susret zaključili prigodnim druženjem u organizaciji Varaždinske biskupije. Organizator Igrec zahvalio je svim pjevačima i njihovim voditeljima na spremnosti da ulažu svoj trud, znanje, strpljivost i dobro raspoloženje u njegovanje i predvođenje crkvene glazbe u svojim župnim zajednicama.
Inače, ovogodišnjem zborovanju prethodile su opsežne pripreme koje su, osim proba, uključivale i nekoliko susreta zborovođa s maestrom Igrecom u Biskupskom ordinarijatu, te probe i zajedničke mise po dekanatima u Močilama, Kotoribi, Tužnom, Sračincu, Murskom Središću, Jalžabetu, sv. Nikoli u Koprivnici i sv. Josipu u Varaždinu.
Jasminka Bakoš-Kocijan