NEDJELJA BOŽANSKOG MILORĐA

Iako se Božje milosrđe štovalo i zazivalo kroz čitavu povijest čovječanstva, možemo reći da štovanje Božanskog milosrđa u novom obliku počinje sa 22. veljače 1931. Toga dana je u poljskom gradu Plocku, tada 25-godišnja redovnica Kongregacije Naše Gospe od Milosrđa, sestra Faustina, imala prvo viđenje Milosrdnog Isusa. On joj tada zapovijeda da naslika Njegovu sliku prema tome ukazanju. Uz mnoge muke i neshvaćanja sestra Faustina je u svome životu ustrajala u vršenju svega što je Isus od nje tražio. 1993. papa Ivan Pavao II. proglašava sestru Faustinu blaženom, a 30. travnja 2000. na nedjelju poslije Uskrsa i svetom. Ujedno, na taj dan i proglašava nedjelju poslije Uskrsa blagdanom Božanskog milosrđa za cijelu Crkvu. Isus je po sestri Faustini obećao mnoge milosti onim dušama koje budu štovale njegovo milosrđe u danim oblicima.

Obećanja:

1. Milost vječnog spasenja i sretne smrti

2. Milost pobjede nad neprijateljima već u ovom životu

3. Milost obraćenja na samrti i sretne smrti

4. Milost obraćenja i sretne smrti umirućim dušama za koje se bude

molila krunica Božanskog milosrđa

5. Milost potpunog oprosta vremenitih kazni

6. Milost svećenicima da njihove riječi dodirnu srca onih kojima budu

govorili

7. Uslišanje svih molitvi ukoliko su u skladu s voljom Božjom

8. Milost napredovanja u duhovnom životu

Pet osnovnih oblika štovanja Božanskog milosrđa:

1. Štovanje slike Milosrdnog Isusa

2. Štovanje svetkovine Božanskog milosrđa

3. Molitva krunice Božanskog milosrđa

4. Štovanje Časa milosrđa

5. Širenje slave (naviještanje) Božjeg milosrđa

***

O Bože, čijemu milosrđu nema kraja, čija je samilost neiscrpiva, pogledaj milostivo na nas, umnoži u nama djelo svojega milosrđa da ne očajavamo ni u najvećim iskušenjima, nego da se uvijek u sve većem pouzdanju predajemo Tvojoj svetoj volji, ljubavi i milosrđu! Po Gospodinu našem Isusu Kristu Kralju milosrđa, koji nam s Tobom i s Duhom Svetim iskazuje milosrđe u sve vijeke vijekova! Amen!