NOVI BOŽJI NAROD

Čitanja: Post 3,9-15; Ps 130,1-8; 2Kor 4,13 – 5,1; Mk 3,20-35

Isus je putujući propovjednik. On autoritetom naviješta Božje kraljevstvo. Pokreće ljude. Liječi hrome, Oprašta grešnicima, On krši subotu u korist osobe. Ono što fascinira mase, smeta njegovoj rodbini. Stoga šira obitelj odlučuje: treba ga obuzdati.

Književnici reagiraju sasvim drugačije: hladnokrvni, proračunati i pohlepni za moći, sumnjaju na Isusa. Oni optužuju Isusa da je u savezu s đavlom: “On izgoni zle duhove preko njihova vladara! On izgoni demone preko kneza demona . ” Ta im se izjava činila najprikladnijim načinom da zadrže svoj utjecaj na narod i da ocrne Isusova čudesa. U njihovim zlim i okorjelim srcima davno je progovorio onaj koji bi po njihovim optužbama trebao biti u Isusu. Mrzili su Isusa i svojevoljno su i svjesno zatvorili svoja srca za Božje djelo.

Isus na to reagira svojim govorom o kraljevstvu podijeljenom u sebi: Kako đavao može dobrovoljno istjerati demone, svoje suučesnike, da bi oslobodio ljude za Boga? Ovo jednostavno ne funkcionira logično. Đavao ne želi osloboditi, on samo želi uništiti.

Isprva ga žele na silu odvesti kući, a kad to ne uspijeva, pokušavaju razgovarati. Rodbina se u velikom broju pojavi pred kućom u kojoj je Isus odsjeo: priča se o njegovoj braći i sestrama. Vjerojatno su sa sobom poveli i majku kao neku vrstu pregovaračkog aduta. Ali zbog gomile ne mogu doći do Isusa. Tako ima i drugih koji upozoravaju Isusa u kući: “Tvoja majka i tvoja braća i sestre su vani, žele razgovarati s tobom.” A onda ovaj oštri, odgovor: “Tko je moja majka i moja braća i sestre?” Isus se obazre oko sebe, pogleda one koji sjede ispred njega i slušaju ga i reče: Ovo je moja obitelj. Za mene su majke, sestre i braća oni koji ispunjavaju Božju volju.

Neki od rođaka su to vjerojatno čuli, ali nisu ništa razumjeli i samo su se čudili: Kakve su to gluposti! S punim poštovanjem vjerujemo da je Marija razumjela Isusa. Poznavala ga je iz obitelji kod kuće kao nitko drugi. Znala je da njezin sin samo slijedi svjetlo koje ga obasjava iznutra. Marija je, Božjom milošću, uvijek bila prava učenica u Isusovoj novoj obitelji, zabrinuta za vršenje Božje volje.

Ova neobična scena s Isusovom rodbinom pokazuje da se ne radi o obiteljskom sporu oko toga tko doista pripada Isusovoj obitelji, već o temeljnoj izjavi o kršćanskoj zajednici. Bavimo se važnim Isusovim tekstom, kako on shvaća svoju zajednicu učenika. To govori nešto o novom Božjem narodu.

Isus ne želi razbiti obiteljske strukture. Znamo previše izjava u kojima visoko cijeni brak i obitelj. Međutim, jasno daje do znanja koje su veze i odnosi važni u novoj Božjoj obitelji. “I ljudi su sjedili oko njega.” Kad se ljudi okupljaju oko Isusa; Ako zatraže njegovu volju i žele to učiniti zajedno, ako umjesto nadmetanja i ljubomore zavlada požrtvovna bratsko-sestrinska ljubav, tada se stvara potpuno nova zajednica, njegova obitelj.

Isus je pomalo ukorio vlastitu rodbinu. Nije li to mogao reći manje oštro, tiše? Isus se ne prodaje za kratko. Došao je samo za takav narod koji svoje dostojanstvo crpi iz bezgranične Božje ljubavi prema svakom čovjeku; koji traži Božju volju i nastoji je ostvariti – u korist malih i slabih, kao što i on sam čini.

Na kraju, dragi vjernici, želim da i vi i ja danas postanemo svjesni da smo sretni što pripadamo novoj Isusovoj obitelji i znatiželjni kako bismo trebali živjeti u duhu ove obitelji.