Varaždinska biskupija – RTK župa
sv.Mihael ark. – Sračinec

Varaždinska biskupija

RKT župa

sv.Mihael ark.

Sračinec

Obraćenje sv. Pavla apostola

Obraćenje sv. Pavla apostola

22. siječnja 2022.

25. siječnja Crkva slavi Obraćenje svetog Pavla, blagdan preko kojega nam posebno želi pred oči staviti životni put Apostola pogana, onoga koji je od progonitelja Crkve postao njezin najsnažniji branitelj i pronositelj Radosne vijesti. Rođen je u Tarzu u Ciliciji početkom 1. st., u židovskoj obitelji čiji su članovi imali pravo rimskih građana, a što im je omogućavalo znatno lakši život u svim područjima u odnosu na sve one koji to pravo nisu imali. Završio je visoke škole, helenističke i židovske, a pripadao je farizejskoj sljedbi, odnosno onima koji su se strogo pridržavali Zakona, obržavajući 613 različitih propisa. Kao takav, progonio je i prvu Crkvu, vjerujući kako na takav način potpuno izvršava Božju volju i židovski Zakon. Prema Novom zavjetu, dok su kamenovali svetog Stjepana, prvoga mučenika Crkve, svjedoci su odložili svoje haljine do Pavlovih nogu, što znači da je i on podržavao Stjepanovo ubojstvo.

Idući za Damask, da bi progonio kršćane, oko 30. god., na ulazu u grad doživljava svoje obraćenje, i to tako što je začuo glas s neba koji ga je upitao: “Savle, Savle, zašto me progoniš?” Pao je s konja i privremeno fizički oslijepio, ali je taj događaj postao njegovo duhovno obraćenje u kojemu je u punom smislu riječi progledao. Dobio je novo ime – Pavao – koje upravo to označava: potpunu promjenu cjelokupna njegova bića. Od tada se pridružio kršćanskoj zajednici, ali nije odmah počeo i naviještati Božju riječ, nego je, ponizno slušajući što mu određuju kršćanski prvaci, radio više godina kao šatorar u svom rodnom Tarzu, a tek potom je bio pozvan da zauzeto i otvoreno radi na širenju kraljevstva Božjeg. Osnovao je više crkvenih zajednica, poduzeo je tri misijska putovanja, proživio je različite nedaće i poniženja, ali ništa ga nije moglo spriječiti u vršenju poziva koji je dobio pred Damaskom. Naprotiv, o njegovoj čvrstoj vjeri, ustrajnosti i ljubavi za Krista posebno svjedoče njegove poslanice, u kojima se ne susteže hvaliti, bodriti i poticati kršćanske zajednice kojima je pisao, ali isto tako se ne ustručava kritizirati svakoga onoga tko je kritiku zaslužio. Promjena načina razmišljanja koju je doživio u svom obraćenju, neprestano ga je vodila da čini sve što je moguće da Crkva bude što svetija i bez mane. U tome je uzor svakom čovjeku koji shvati vrijednost Radosne vijesti, koja nas treba tjerati na propovijedanje i u zgodno i u nezgodno vrijeme.

Najznačajnije obraćenje u povijesti Crkve je obraćenje svetoga Pavla apostola. Od progonitelja do navjestitelja – proći će Pavao dug put. Potpuno prepuštanje Božjoj volji radikalno će promijeniti njegov život.

Obrat koji se dogodi u životu čovjeka i koji iz korijena mijenja njegovo religijsko uvjerenje je dubok i potresan. Želeći pripadati nekome (u ovome slučaju Crkvi) potrebno je mijenjati sebe, svoje životne stavove kao i moralne norme po kojima je čovjek živio do obraćenja.

Sama riječ „obrat“ označava nešto obratno, obrnuto od onoga na što smo navikli. Obratiti se nekome, pretpostavlja prvotno povjerenje u tu osobu. Obratiti se i priznati vlastitu nemoć nekome može samo onaj koji ima moć poniznosti. Obrnuto je istoznačnica za naopako, nešto okrenuto ili usmjereno na drugu stranu. Obratiti (obrnuti) se na cesti – znači promijeniti smjer, slično kao i u životu. Do sada sam živio ovako; od sada „meni je živjeti Krist“ – kaže sveti Pavao. Ono što vrijedi za Pavla, vrijedi i za svakoga od nas. Sveti Pavao je nailazio na mnoge probleme tijekom svojega obraćenja; od nevjerice do nevjere. Bilo je teško vjerovati jednoć gorljivom progonitelju kršćana – a sada Kristovu navjestitelju. Susretao se on i borio sa svakakvim nedaćama koje su ga stizale. Vjeran Kristu, vjerujući njegovim obećanjima, i ne zaboravljajući svoj susret s Uskrslim, Pavao hrabro dolazi pred kršćane i odlazi među pogane naviještajući Riječ Božju, riječ onoga koji ga je poslao. Pavao je povjerovao, i u toj vjeri pronašao snagu obraćenja. Pokušajmo takvu snagu pronaći u sebi, baš poput Pavla.

portal Vjera i djela

Obavijest:

Jubilejska godina u kojoj će se u našoj župi održati sv. misije – cjelotjedna duhovna obnova i to od 23.3. do 30. 3 2025. g.


Prva sveta pričest biti će na bijelu nedjelju tj. 27. Travnja 2025., a sveta Potvrda u subotu 17. svibnja 2025.
Molim da u te dane ne planirate ostale sakramente: vjenčanja i krštenja.


Planirana hodočašća

Zaljev Svetaca: od 19. – 23. svibnja 2025.
Krašić: subotu 8. veljače u popodnevnim satima
sv. Josipu u Karlovac: srijedu 12. ožujka u popodnevnim
satima
Marija Bistrica: 27. srpnja 2025. i 14. kolovoza navečer, te na blagdan Krista Kralja – zahvalno hodočašće 23.11.2025.
Trsat ili Sinj ili Krasno na Velebitu u listopadu mjesecu (11.10.)


Mali tečaj obnove kršćanstva „ Kursiljo „ održat će se dva tjedna prije misija tj. 6. do 9. ožujka 2025.

“To sam vam govorio da moja radost bude u vama i da vaša radost bude potpuna.”  (Iv. 15,11)

Pročitaj više…


Molitvena nakana:

Da Jubilejsku godinu živimo ustrajući na putu nade, produbljujući vjernost Kristu i pripadnost Crkvi, čuvajući u ljubavi sveti  pradjedovski zavjet vjere i vjernosti Katoličkoj Crkvi.

Nadolazeći događaj

Misa - Četvrtak

Misa - Četvrtak

16. siječnja 2025.18:00

sv. Marcel

Misa za:

+ Ljudevit i Kristina Ratkajec; Zvonko, Stjepan i Marija Glavić
+ fra Jerko Jerec
+ Jozo i Ljuba Duijmović

Župni ured

Dravska ulica 3

Telefon : +38542711344

Mobitel : +38598354202

E-mail : zupa-sracinec@biskupija-varazdinska.hr


Zimsko uredovno vrijeme župnog ureda

Ponedjeljak: 17:00– 17:45 sati
UtorakPetak:
8:30 – 10:00 sati i
od 17:00 – 17:45 sati
Subota: 9.45 do 10:30 sati

Možda vas zanima i ovo…

Duhovne misli

Hodočašća