POST I NEMRS

Na Pepelnicu je zapovijedani post i nemrs. Zakon nemrsa (odricanje od mesa i mesnih prerađevina) obvezuje sve koji su navršili 14. godina života, a zakon posta (odricanje od hrane, smije više puta na dan jesti, ali samo jednom do sita, s time da svi manji obroci zajedno ne smiju biti isti ili veći od obroka koji smo jeli do sitosti) obvezuje od navršene 18. godine života pa sve do započete 60. godine.

Ali iako slovo zakona tako kaže, neka post i nemrs obrdžavaju svi, od najmanjih do najstarijih (osim teško bolesnih osoba). Post i nemrs nas uče da se kroz odricanje u malim stvarima mognemo naučiti odricati i u velikim stvarima. Ali naša odricanja ne smiju biti bez ploda. Iako nam post i nemrs donose duhovne darove kroz disciplinu samoodricanja, oni se trebaju i prinositi na razne nakane za žive i mrtve. Tako konkretno činimo djelo milosrđa za potrebne. Post i nemrs su nam darovani kao sredstva koja mogu izmoliti velike milost od Boga. Pozvani smo zato da post i nemrs budu stalno prisutni u našem duhovnom životu. Ako nisu, korizma nam je idealno mjesto da svoj vjernički život obogatimo odricanjem od hrane, kako bi smo se naučili odricati i oduprijeti u velikim napastima koje nas muče.