Poziv na rad u vinogradu

Čitanja: Ez 18,25-28; Ps 25; Fil 2, 1-11; Mt 21,28-32

Poruka ove nedjelje veoma lijepo se nadovezuje na onu od prošle. Naime i danas kao i prošli puta bila je riječ o vinogradu i o slanju radnika u vinograd. Razlika je danas samo u tome, što se u vinograd šalju dva čovjeka od kojih svaki odgovara na svoj način. Prvi je rekao, da ne ide – kasnije se predomislio, pa je ipak otišao, a drugi je rekao spremno da ide, a nije otišao. Stoga Isus pita apostole, a preko njih i nas danas: – koji je bolje postupio od njih dvojice? Svi su odgovorili, a i mi bismo s njima rekli: pa onaj prvi. S tim odgovorom se donekle slaže i sam Isus, premda ni jedan od ove dvojice ljudi nije primjereno postupio. Najbolje bi bilo onome koji je odgovorio sa “da” da želi ići na posao u vinograd – da je stvarno tako i postupio.

Iskrenost, poslušnost, poštenje i čvrstu odlučnost cijene ljudi, a napose to cijeni i naš nebeski Otac. Današnje sv. Evanđelje nam prikazuje dva čina, dvije duše, dva različita gledanja i dva različita života. Prvi sin reagira brzo, ali prkosno, jer kaže: neću, a onda je ipak otišao i napravio svoj posao u vinogradu. Pomislio je: bolje je napraviti povjereni posao nego ga odbiti – i biti nemiran u svome srcu.

Divna nam je ovo pouka i poruka ovog prvog sina. Ma kakvu narav i sklonost naslijedili od svojih roditelja – u ma kakvom društvu ili sredini živjeli – ma kakva bila naša prošlost prljava i tamna – Isus nam danas poručuje preko Evanđelja i Crkve – da imamo šansu i mogućnost biti bolji, ljudskiji, korisniji braći ljudima, a zadovoljniji i sretniji u sebi.

Recimo uvijek svom Bogu DA, bez oklijevanja ili mijenjanja dobrih odluka – što možemo stvarno pokazati svojim vidljivim načinom života. Isplati se biti Bogu iskren, vjeran i njemu poslušan, jer sigurno će nam dati ono, što nitko od nas ljudi ne može.

* * *

Danas je postalo uobičajeno ocjenjivati sve. “Sviđa mi se” – “Ne sviđa mi se”, odgovarajući gumb čeka na klik ispod članaka, slika i videa. Ljudi skupljaju “lajkove” kao pokazatelje toga koliko su dobri. Sve će se danas ocijeniti, hotel, restoran… Naviknemo se i dajemo svoju ocjenu, često možda i ne razmišljajući o tome.

Dvojica sinova u prispodobi vjerojatno su učinila isto. Prvi sin odmah kaže da. Otac očekuje da mu pomognem, ako kažem ne, opet će biti beskrajne rasprave. Pa daje ocjenu ocu: Rad u vinogradu, “Sviđa mi se”, ići ću tamo. Ali ova ocjena je bila malo preuranjena. Otac je zadovoljan i ide dalje, ali sin se predomisli. Ostaje doma i vinograd ga više ne zanima.

Drugi sin čini upravo suprotno. Odmah je pomislio: posao u vinogradu, “ne volim to”, neću tamo. Ne da mi se, prezamorno je, imam pametnija posla, otac može pričati što god hoće. Ostaje kod kuće, ali onda počne razmišljati. Obiteljski je vinograd, ocu treba pomoć… Iako na prvi pogled ne izgleda zabavno, rad u vinogradu ipak bi bio smislen i koristan. Požali zbog brzog odbijanja i odlazi pomoći ocu.

Koje je ponašanje održivije? Ponašanje nekoga tko dijeli puno “lajkova” i zauzvrat dobiva puno “lajkova”, ali ga nije briga što se iza toga krije i na kraju krajeva ne mare za druge? Ili ponašanje nekoga tko to ne usisava, nego prvo otvoreno kaže da ga nešto ne zanima, a zatim razmisli i na kraju nešto poduzima, koji svoj interes ne izražava bezdušnim klikanjem, nego stvarno?

Svatko tko ima puno “lajkova” i “prijatelja” ne znači nužno da je osoba s karakterom. Prije svega, zna se dobro prodati. Što se zapravo krije iza toga, shvatite tek kada je za iskazani interes i prijateljstvo potrebna akcija. Tada možete vidjeti kome je doista stalo do drugih, tko doista dijeli brige drugih ljudi i spreman je učiniti nešto po tom pitanju.

* * *

Svojedobni predsjednik Amerike George Vashington (umro je 1799. god.) kad je bio još dijete igrao se sa sjekirom u voćnjaku svoga oca i njome ranio najmiliju očevu trešnju. Otac je sumnjao na kućnu poslugu. Sabrao ih je sve zajedno i ljutito upitao: Tko je to od vas ogulio koru na mojoj trešnji? Posluga se zbunjeno okretala – gledala oko sebe. A onda se njegov sin odvažno javi: – tata, ja sam to učinio. Otac ga pogleda i reče: sine, draža mi je tvoja iskrenost, nego ova i sve ostale trešnje ovoga svijeta.