PRESVETO IME MARIJINO

Blagdan Imena Marijina počeo se slaviti i Španjolskoj već 1513. god. Nakon pobjede Turaka kod Beča 1683. god., papa Inocent XI, proširio ga je na čitavu Crkvu. Tako je bilo sve do reforme Kalendara. Da bismo bolje shvatili blagdan, recimo nekoliko riječi o napadu Turaka na Beč. Turci opkoljuju Beč i sve više stežu obruč, kako bi pobijedivši (osvojivši) Beč mogli nesmetano nadirati dalje u Europu. Hrvatska i Ugarska su već od njih ugnjetavani. Zapalila se crkva u blizini koje je bilo jako veliko skladište oružja i baruta. Prijetila je opasnost da to skladište ako dođe u doticaj s vatrom, dići će čitavi Beč u zrak. Građani Beča i vojnici obraćaju se Gospi. Požar se nenadano zaustavio. Bio je blagdan Velike Gospe. Taj događaj ulio je nadu u sve, vojnike je zahvatila volja da se i dalje odupiru Turcima. Bečke crkve, danju i noću bijahu pune vjernika koji su molili za pomoć. Toliko puta je zazvano Ime Marijino: «Sveta Marijo…». Na prvi pogled izgledalo je kao da se nebo oglušilo. Očekivao se još samo jedan napad i grad će pasti. Iznenada stiže pomoć – Poljska vojska – Jan Sobieski. Stigli su pod Beč na Malu Gospu – tada je narod osjetio izravnu Gospinu pomoć. Obrana je počela sv. Misom pod kojom je posluživao sam general Jan Sobieski. Na kraju mise rekao je vojnicima: »Pouzdavajući se u sveto i nepobjedivo Ime Marijino, hrabro naprijed! ». Poljaci takvom žestinom navaljuju da su se Turci razbježali i ostavili zastave i naoružanje. Na tu uspomenu papa Inocent XI proširuje blagdan na cijelu Crkvu, a Pio X ga utvrdio na dan te pobjede nad Turcima 12. 09.

Što bi taj blagdan želio nama reći danas?

Sigurno puno toga. Možemo krenuti od Domovinskog nam nametnutog rata. Takva sila s takvim i tolikim naoružanjem izgubila je rat. Što su radili oni koji nisu bili direktno uključeni u rat? Majke s djecom i ostalima svako večer, po krunici su zazivali u pomoć Ime Marijino: «Sveta Marijo…! »

Što čine vjernici danas? Mole, idu na sv. Misu, kršćanske majke i očevi rađaju i odgajaju djecu, bore se protiv lopovluka, nepravilnog bogaćenja, nastoje biti solidarni sa svima koji trpe…

Zahvaljujući zagovoru Marijinu i danas postoji tračak nade u poštenje, dobrotu, solidarnost, postoji nada u život…

MOLITVA

ime MarijinoSveta Marijo, odabrana među svim stvorenjima, Kćeri Boga Oca Svemogućega! Poslušaj naš ponizni glas, pun sinovske odanosti, Ti, Srce čitave Crkve! Tebi, izvore života, predajemo nade i očekivanja svih ljudi, osobito mladih, nemirnih u traženju pravednijeg i više ljudskog svijeta, i puni pouzdanja Te molimo: usmjeri njihove korake prema Kristu, prvorođencu obnovljenog čovječanstva, da se sva njihova nastojanja odvijaju u njegovu svjetlu te da se ispune njihove nade! Amen