Presveto Trojstvo

Čitanja: Izr 8,22-31; Ps 8,4-9; Rim 5,1-5; Iv 16,12-15

Jednom je Isus bio zamoljen od učenika Filipa: „Gospodine, pokaži nam Oca.“ Isus mu je samo odgovorio: „Filipe, tko vidi mene, vidi i Oca.“ Taj Isusov odgovor naznačuje da je Isus jedini put koji nas vodi do spoznaje Boga. Bog je velik, sveznajući, svemogući, vječni itd. Sva ta Božja svojstva očitovala su se u ljudskoj zbilji kao: pun miline, krotkosti i milosrđa. Bog koga Isus objavljuje ljudima jest takav Bog koji svoju svemoć objavljuje najvećma praštanjem i milosrđem. Isus nam je objavio Trojednoga Boga. Jedan u biti, a trojstven u Božanskim osobama: Ocu i Sinu i Duhu Svetome. Mi Isusovi vjernici započinjemo svoj vjernički život u ime Trojednoga Boga kad smo kršteni u ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Zato sveta Crkva u svetoj liturgiji svaku svoju molitvu upravlja, upućuje Bogu Ocu, a završava je: „Po Gospodinu našem Isusu Kristu Sinu Tvome, koji s Tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga.“ Udio na Božjem životu započinje u toku zemaljskoga putovanja, a nastavlja se i nakon fizičke smrti kroz svu vječnost. Slaveći današnji blagdan Crkva izražava cjelovitu vjeru o Bogu i još veće veselje da smo i mi pozvani u zajedništvo s Bogom. Bog želi zajedništvo s ljudima pa pripušta ljude u svoje božansko zajedništvo.

U današnjem svetom Evanđelju Isus nam objavljuje zajedništvo Oca i Sina i Duha Svetoga, ali i naše zajedništvo s Bogom. „Kada dođe Duh Istine, on će vas upućivati u svu istinu.“ Pod vodstvom Duha učenici Isusovi znaju da ljudska povijest ima smisao i da Bog svoj plan spasenja sigurno vodi k ispunjenju. Duh Sveti nema svoje nauke. On uzima nauku Isusovu i uči njegove učenike: „Od mojega će uzimati i navješćivati vama i sve što ima Otac moje je.“ Ovim je riječima Isus htio otkriti tajnu unutarnjeg Božjeg života, ne da zadovolji našu ljudsku radoznalost, nego da nam pokaže naše mjesto u otajstvu Boga. Ono što svojim umom ne možemo razumjeti, vjerom to prihvaćamo te se današnjim blagdanom želimo pokloniti Bogu jednome u Božanskoj naravi, a trojstvenom u trim Božanskim osobama: Ocu, Sinu i Duhu Svetom.