Sv. Marko Križevčanin

Marko Kri­žev­­­ča­nin je rođen 1580. godine u Križevcima. Jedno je vrijeme bio dušobrižnik u Hrvatskoj dok ga ugar­­­ski primas Pázmány nije pozvao u Ugarsku, u Trnavu (u Slovačkoj) te imenovao rektorom sjemeništa i kanonikom, a povjerio mu je i upra­vu opatije Széplak. Od g. 1619. bio je misionar u Košicama. Ondje je radio za­jedno s dvojicom isusovaca. Kad je u Košice provalio zapovjednik vojske sedmogradskog kneza Gabriela Be­th­lena G. Rákóczi, sva su trojica svećenika zbog odbijanja da postanu kalvini pod­vrgnuti mukama i bili ubijeni 7. i 8. ruj­na 1619. Godine 1905. proglašeni su blaženima.

Relikvije im se nalaze u negdaš­njoj isusovačkoj crkvi u Trnavi. Kanonizacija ili proglašenje svetima trojice košičkih mučenika zbila se 2. srpnja 1995. u Košicama, u Slovač­koj. Sv. Marko Križevčanin zaštitnik je Varaždinske biskupije.