Sveti Ivan Krstitelj

Sveti Ivan je čovjek istine i čvrsti svjedok za istinitost života. Život po istini danas je doista rijetkost. Životna laž tako se udomila u našim kršćanskim dušama. Živi s nama i u nama kao da to nije ništa zla.

Što bi Ivan rekao danas? Grmio bi na sve strane – nažalost nitko ga ne bi htio čuti. Za Ivanovo vrijeme hrlili su ljudi u judejsku pustinju na rijeku Jordan da ga čuju. Mnogi i mnoge su upoznali ili uvidjeli zlo u kojem žive i ušli su u rijeku gdje ih je Ivan polio krtom pokore da ozdrave od neistine i lažnog života.

Ivan je bio čovjek karaktera – to je kičma poštenjaka. Ono što jest, jest a što nije, nije. Nije okretao kaput. Nije bio trava što je vjetar ljulja. On je bio pravi hrast.

Gdje je danas karakter? Tko ima svoj ja? Kamo vjetar puhne tamo se ljudi okreću. Kad se nađe netko u društvu vjernika onda ima Boga a ako je društvu nevjernika, onda nema Boga. Danas čovjek za koricu kruha prodaje i samoga Boga.

Ivan je bio čovjek duboke poniznosti. Ponizan čovjek je takav čovjek koji o sebi misli ono što jest ali i drugima prizna ono što oni jesu. Kad se pojavio Isus, Ivan je spremno rekao: Evo dolazi iza mene drugi, jači od mene, kome ja nisam vrijedan odriješiti remenje na obuči. Ja vas krstim vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem. Ja se trebam umanjivati a on treba rasti.”.

Ivan je svoju životnu zadaću izvršio i sad se tiho povlači. Ima li među nama takovih? Nažalost neprestano traje rat između starih i mladih u svim staležima. Stariji se osjećaju ugroženi – misle da je s njihovim rođenjem pamet počela i da će s njihovom smrču pamet nestati. Iskustvo nas uči da se baš ništa ne će izmijeniti njihovim nestankom. Mladi pak misle da su svi stari bili neznalice, a sada s njima mladima počine nešto pametno.

Mogli bismo u nedogled nabrajati kojekakve životne probleme koji nastaju onda kad se izgubila istinitost života, kad je nestalo karaktera i kad se poljuljala vjera.

Današnji naraštaj ima pred sobom divan primjer svetog Ivana Krstitelja, čijega se rođendana spominjemo ovaj tjedan, a koji je u svom životu ostvario sve što mu je Bog namijenio učiniti. Nije žalio sebe da rekne istinu da svjedoči ono što je dobro da privodi ljude k pameti i Božjem životu. Zato nam je svima uzor i zagovornik na putu našeg dobrog vjerničkog života.

preč. Gabud Vjekoslav