SVETKOVINA VELIKE GOSPE

Što ustvari slavimo na Veliku Gospu? Slavimo Marijino uznesenje dušom i tijelom u nebesku slavu. Ona je prva od ljudskih stvorova iskusila obećanje dano svima nama da ćemo na kraju vremena dušom i tijelom uskrsnuti na novi život. Velika Gospa je najstarija Marijina svetkovina. Na Veliku Gospu kreću ljudi na hodočašća u Gospina svetišta. Ljudi izlaze iz svojih kuća i ulaze u Božje kuće.

uznesenje-bdmNa Veliku Gospu bezbrojni ljudski stanovi ostaju prazni, a Marijini i Božji puni. To je spajanje neba i zemlje. To je izraz naše težnje za nebeskim vrijednostima i potrebnim pomoćima. To je slika i našega života, jer ćemo se i mi jednom preseliti iz ovih naših zemaljskih kuća i naseliti kod Boga u nebeskoj Domovini.

Današnji blagdan, blagdan je naše nade. Današnji blagdan nam govori koje su prave vrijednosti, što je veliko u Božjim očima. Naše tijelo nam je samo sredstvo kako te vrijednosti ostvariti. Tijelo je, stvoreno od Oca, Sinom otkupljeno, Duhom posvećeno i – već zauvijek spašeno. Tomu je Marija jamac.

Ako Marijinu veličinu pokušamo prenijeti u naše male živote, biti će to najljepša proslava Boga, najljepše čašćenje naše nebeske majke i najveća pobjeda dobra i ljubavi kojima nas prati i obasipati naša nebeska Majka Marija – Velika Gospa.