Svjetlo svakog čovjeka

Ivan nam kaže da je Isus istinsko, stvarno svjetlo koje osvjetljuje svakog čovjeka. Njegovim dolaskom svijet je bio obasjan novim svjetlom.

Isusov dolazak je raspršio mrak sumnje. Prije njegova dolaska ljudi su mogli samo pogađati tko je Bog. Ali kad je Isus došao, ljudi su mogli jasno vidjeti kakav je Bog. Došao kraj pogađanjima: Svjetlo je došlo.

Isusov dolazak je raspršio mrak očajanja. Isus je došao u svijet koji je bio očajan. Kad je Isus došao, u svijet je ušla nova snaga. On nije došao samo da nam pokaže pravi put nego da nas osposobi da hodamo tim putem. On nam nije dao samo pouke, nego svoju prisutnost u kojoj svaka stvar postaje moguća. Mrak pesimizma i očajanja je zauvijek iščeznuo.

Isusov dolazak je raspršio mrak smrti. Stari se svijet bojao smrti. Ali Isus je po svom dolasku, po svom životu, po svojoj smrti i po svom uskrsnuću pokazao da je smrt samo put do bogatijeg života. Mrak je bio raspršen.

Isus je svjetlo koji rasvjetljuje svakog čovjeka. Stari je svijet bio netolerantan. Ali Isus je došao da bude svjetlo svakom čovjeku. Samo Bog i Otac Gospodina našega Isusa Krista ima dovoljno veliko Srce da grli sav svijet. U njegovu Srcu ima mjesta i za svakog od nas: s našim radostima i žalostima, idealima i problemima. U Betlehemskim jaslicama nalazimo Boga koji nas sve grli u svojoj milosrdnoj ljubavi.