Umnoži nam vjeru

Čitanja: Hab 1,2-3; 2,2-4; Ps 95,1-2.6-9; 2Tim 1,6-8.13-14; Lk 17,5-10

Današnje nedjelje je u svetom Evanđelju riječ o vjeri. Sam Isus je svojim učenicima tumačio snagu i jakost vjere. Učenici su osjećali da im je vjera slaba i zato su molili Isusa: „Umnoži nam vjeru.“

Tada ih je Isus malo ukorio pa im je rekao: „Ne znate koliku moć i silu ima vjera. Da je imate barem tako malo kao zrno gorušice rekli biste ovom drvetu: Iščupaj se s korijenjem i preseli se u more. To bi vas drvo poslušalo.“ Evanđelista Matej također pripovijeda istu zgodu, i spominje iste riječi Isusove: „Da imate toliko vjere koliko je gorušičino zrno rekli biste ovom dudu: preseli se na drugo mjesto, on bi vas poslušao i preselio se.“

Ovom usporedbom je Isus htio pokazati snagu vjere. Vjera i gore premješta. Što je sve vjera kroz povijest Isusove Crkve učinila teško je i opisati. Vjera je obnovila svijet – promijenila je srca ljudi, otvorila im oči da vide što je dobro i događala su se mnoga čudesa tamo gdje je bilo vjere.

Nažalost, naša je vjera uvijek nekako polovična. Osjećali su to i apostoli pa su zato molili Isusa: „Daj nam umnoži i ojačaj i povećaj našu vjeru.“

Kroz ovaj život vjeru treba jako dobro čuvati jer je uvijek u opasnosti. Na nju vreba mnogo neprijatelja. Uživanje je najveći neprijatelj vjere.

Ima jedna istinita zgoda. Bogati su roditelji imali jednu kćer. Sve su dali za nju i na nju. Svaka zabava je bila njena. Bila je glavna. Svake nedjelje je spavala umorna od subotnje zabave. Vjeru je posve zanemarila. Došli su misionari i roditelji su ju nagovorili da barem jedanput ode na misije. Slušala je propovijed misionarevu te je u srcu odlučila promijeniti život. Došavši kući napisala je ceduljicu: za četiri tjedna ću se popraviti. Drugog jutra roditelji su je našli mrtvu, a na drugoj strani iste ceduljice pisalo je: „prekasno“.

Sveti apostol Pavao piše da vjeru nosimo u glinenim posudama koje se vrlo lako razbiju. Zato kršćanin pažljivo nosi tu glinenu posudu i pazi da se nigdje ne spotakne o neko zlo djelo pa da mu ta glinena posuda ne spadne iz ruku i razbije se. To bi bila tragedija kršćanskoga života.