UPOZNAJ CRKVENE ZAPOVIJEDI

ZAPOVIJED:

BUDI KREPOSTAN I OVO ČINI:

1. Svetkuj zapovjedne blagdane i pobožno slušaj

sv. misu u nedjelju i ostale blagdane.

Zapovjedni blagdani:

Božić, Uznesenje BD Marije, Svi Sveti, Bogojavljenje, Tijelovo, Uskrs, Duhovi…

Svetkuj ih kao i nedjelju. Također i ostale blagdane, prema mjesnim običajima.

2. Posti zapovjedne poste i u određene se dane ne mrsi. Post – dopušta samo jedan obrok (do sitosti) na dan. Obvezuje sve vjernike od navršene 18. do 60. godine života na Srijedu Pepelnicu i na Petak Muke Gospodnje (Veliki Petak). Nemrs – zabranjuje samo mesnu hranu toplokrvnih životinja na sve petke u godini (osim zapovjednih blagdana). Obvezuje od 14. godine do smrti.
3. Svake se godine najmanje jedanput ispovjedi i o Uskrsu pričesti. Najmanje se jednom godišnje ispovijed i Pričesti u uskrsnom vremenu. Koji ne mogu doći u crkvu dužni su pozvati svećenika.
4. Drži se ženidbenih zakona svete Crkve. Kršćanin ulazi u brak crkvenim vjenčanjem. Kršćanin poštuje cilj braka, brine se za odgoj djece i pomaže svome bračnom drugu.
5. Doprinosi za crkvene potrebe. Dužnost je vjernika pomoći potrebe Crkve (caritas, obnove, izgradnja, sjemeništa, misije, crkve. . . ).