Varaždinska biskupija – RTK župa
sv.Mihael ark. – Sračinec

Varaždinska biskupija

RKT župa

sv.Mihael ark.

Sračinec

Uvod u Časoslov sv. Mihaela

Uvod u Časoslov sv. Mihaela

14. siječnja 2023.

„Božanski časoslov“ ili „Brevijar“ je službena molitva Crkve za zajedničko ili pojedinačno moljenje, a sastoji se od raznih biblijskih tekstova, molitava i pjesama.

Sama riječ „časoslov“ označava da je ovo skup molitava koje se mole u pojedinim časovima (satima) kroz dan. Takvu „naviku“ kršćani su preuzeli od židovstva, odnosno od samoga Isusa, koji je isto molio „više puta kroz dan“. Tako su već u 3. i 4. st. kršćani imali razrađeno sedam časova dnevne molitve: zorom prije pjeva pijetlova, jutarnju molitvu, dnevnu molitvu trećeg časa (oko 9 sati), molitvu šestog časa (oko podneva) i molitvu devetog časa (oko 15 sati), te uvečer i o ponoći. Ta je raspodjela slično ostala i do danas. Kroz povijest molitva časoslova doživjela je niz promjena, a nakon Drugoga vatikanskoga koncila Časoslov je prilagođen za zajedničko moljenje. Dakle, Časoslov je „službena“ (propisana i odobrena) molitva Crkve, tj. liturgija ili bogoslužje „časa“. Njime kršćani Bogu iskazuju dužno štovanje posvećujući čitav tijek dana (i noći). Riječ je, dakle, o liturgijskoj molitvi koja je razdijeljena na pojedine časove dana da bi se tako nastavila Kristova molitva i ostvarila Njegova zapovijed o neprestanoj molitvi: “Treba svagda moliti i nikada ne sustati!” (Lk 18,1).

U ovom Časoslovu sv. Mihaela ark. su „Jutarnja“ i „Večernja“ molitva (koje se smatraju „glavnim časovima“) posebne za svaki dan u tjednu, a tekstovi za „Dnevnu molitvu“ (tzv. „Srednji čas“) i „Povečerje“ su isti za svaki dan. Ovdje je odabran tek mali dio tekstova originalnoga Časoslova, a izbor tekstova i molitava prilagođen je za vjernike svih uzrasta. Redovitim moljenjem ovoga maloga Časoslova vjernici će zapamtiti molitve časova, pa će u pauzama od svakidašnjih obaveza moći i „napamet“ izmoliti „čas“.

Jutarnja molitva moli se ujutro, prije svakoga drugoga posla. Prije Jutarnje molitve, odnosno prije (bilo koje) prve molitve u danu, može se moliti Pozivnik. Tijekom dana moli se Dnevna molitva. Večernja molitva moli se u sumrak. Prije samoga odlaska na počinak, tj. prije spavanja preporučuje se moliti Povečerje.

Drugi naziv za ovu molitvu je „Brevijar“, što na latinskom jeziku znači „kratak“, budući da se sastoji od odlomaka, tj. kraćih biblijskih tekstova koji su se čitali, odnosno molili svaki dan pojedinačno ili u (redovničkim) crkvenim zajednicama.

 

Dijelovi molitve „časa“ su:

  • „himan“ (je uvodna pjesma)
  • „antifone“ (su obično stihovi iz Svetoga pisma koji se uzimaju kao „pretpjev“ prije i poslije psalama, a njima se ističe glavna misao pojedinog psalma)
  • psalmi (su pjesme iz biblijske knjige Psalmi) i hvalospjevi (su ostale „pjesničke“ molitve iz Staroga i Novoga zavjeta)
  • (kratko) „čitanje“ (biblijskih tekstova za razmatranje)
  • „odgovor na Božju Riječ“ ( kratki „otpjev“ ili „redak“; to je molitveni odgovor na primljenu Božju Riječ)
  • „evanđeoski hvalospjev“ (ujutro Zaharijin hvalospjev „Blagoslovljen“, a uvečer Marijin hvalospjev „Veliča“ poticaji su nam da veličamo milosrdnoga i pravednoga Boga)
  • „prošnje“ ili „molbenica“ (molitve s nakanama za dobrobit cijele Crkve i svega Božjega naroda)
  • Očenaš (molitva Gospodnja)
  • i završna (zaključna)

 

U molitvi Časoslova važna je sabranost, umjerenost u recitiranju i pjevanju tekstova časoslova kao i prikladni molitveni stavovi tijela (npr. stajanje kad se moli evanđeoski hvalospjev) i odgovarajuće pobožne geste (križanje). Poslije psalma (i njegove antifone) kao i poslije „čitanja“ preporučuje se ostati u kratkoj šutnji koja omogućuje odzvanjanje glasa Duha Svetoga u našim srcima te povezivanje osobne molitve s Riječju Božjom.

Crkveni dokumenti, a među njima i Katekizam Katoličke Crkve, potiču na zajedničko slavljenje liturgije časova u crkvenim zajednicama (sa svojim svećenicima) i u kršćanskim obiteljima, a pogotovo da se „nedjeljom i u svečanije blagdane u crkvi zajednički slave glavni časovi, naročito Večernja“, i to u sklopu s Euharistijom. Preporučuje se i vjernicima laicima, koliko im to dopuštaju svakodnevne obaveze, da mole Božanski časoslov i pojedinačno sami. Dakle, svi su vjernici kao udovi Kristova Mističnog Tijela (Crkve) pozvani da se uključe u slavljenje, odnosno moljenje Časoslova.

Obavijest:

Jubilejska godina u kojoj će se u našoj župi održati sv. misije – cjelotjedna duhovna obnova i to od 23.3. do 30. 3 2025. g.


Prva sveta pričest biti će na bijelu nedjelju tj. 27. Travnja 2025., a sveta Potvrda u subotu 17. svibnja 2025.
Molim da u te dane ne planirate ostale sakramente: vjenčanja i krštenja.


Planirana hodočašća

Zaljev Svetaca: od 19. – 23. svibnja 2025.
Krašić: subotu 8. veljače u popodnevnim satima
sv. Josipu u Karlovac: srijedu 12. ožujka u popodnevnim
satima
Marija Bistrica: 27. srpnja 2025. i 14. kolovoza navečer, te na blagdan Krista Kralja – zahvalno hodočašće 23.11.2025.
Trsat ili Sinj ili Krasno na Velebitu u listopadu mjesecu (11.10.)


Mali tečaj obnove kršćanstva „ Kursiljo „ održat će se dva tjedna prije misija tj. 6. do 9. ožujka 2025.

“To sam vam govorio da moja radost bude u vama i da vaša radost bude potpuna.”  (Iv. 15,11)

Pročitaj više…


Molitvena nakana:

Da Jubilejsku godinu živimo ustrajući na putu nade, produbljujući vjernost Kristu i pripadnost Crkvi, čuvajući u ljubavi sveti  pradjedovski zavjet vjere i vjernosti Katoličkoj Crkvi.

Nadolazeći događaj

Župni ured

Dravska ulica 3

Telefon : +38542711344

Mobitel : +38598354202

E-mail : zupa-sracinec@biskupija-varazdinska.hr


Zimsko uredovno vrijeme župnog ureda

Ponedjeljak: 17:00– 17:45 sati
UtorakPetak:
8:30 – 10:00 sati i
od 17:00 – 17:45 sati
Subota: 9.45 do 10:30 sati

Možda vas zanima i ovo…

Duhovne misli

Hodočašća