ŽIVOT VRIJEDAN USKRSNUĆA

(32. nedjelja kroz godinu – Lk 20, 27-38)

Većinu svoga zemaljskog života provodimo u brizi za sve svoje i sebe kako bismo osigurali životne uvjete zadovoljavajući stvarne potrebe. Život prođe, a da ga ni ne osjetimo. Sve što je stvoreno, u jednom trenu može propasti, a ono što ostavljamo svojoj djeci, njima ne mora značiti baš ništa. Nezadovoljna načinom ili količinom ostavljenoga, okreću nam leđa i ostavljaju nas sâme. Zato oni koji su dostojni uskrsnuća žive tako da žive Božje vrijednosti koje po smrti ne nestaju, po kojima ne stječu samo zemaljska već i nebeska blaga. Premalo kršćana danas živi na taj način da svjedoče za uskrsnuće. Značajan je broj onih koji se zivot-po-krscanskim-nacelimadeklariraju kršćanima, a istodobno niječu vjeru u uskrsnuće. Tegobe života odvukle su im pažnju od nebeskog kraljevstva. Tako bi i bračni bi život trebao biti izvanredno mjesto za svjedočenje vjere u uskrsnuće. On bi trebao biti posvećen uzajamnoj ljubavi, uvažavanju, slobodi, požrtvovnosti i na taj način svjedočanstvo, da se snaga ne crpi samo iz ovoga svijeta, nego da ona prava snaga dolazi odozgo. Prava snaga crpi se na Božjem izvoru. Brak tako spada u proročki znak, jer je on vlastitoj djeci uzor ljubavi i zajedništva, gdje su voljena, te doživljavaju da roditelji žive vrijednosti vjere oslanjajući se na Boga. Tako ljudski život dobiva novu dimenziju, dimenziju milosti koja je dar. To je Božji dar ljudima kojega ne smiju zloporabiti. Naš je poziv stoga jednostavan i jasan. Čovjek se treba truditi oko dobra. Treba se truditi da volimo Boga i bližnjega. Trebamo nastojati uz Božju pomoć, odagnati od sebe svako zlo i svaki grijeh. Potrebno je nasljedovati Isusa u njegovoj poslušnosti nebeskom Ocu i u ljubavi prema ljudima. Tada u Božjoj ljubavi, bolje ćemo prionuti uz Božje vrijednosti. Tako već sada živimo život koji je vrijedan uskrsnuća. Ovom našem svijetu potrebni su svjedoci, proroci i istinski navjestitelji vjere. Molimo Gospodina da nam pomogne u istinskom shvaćanju zemaljskih i nebeskih vrednota koje nam Isus nudi, da i mi jednom uskrsnemo na novi, vječni život.