ŽUPNI OPROSNI DAN U GODINI MILOSRĐA

Dragi župljani i svi ljudi dobre volje!

     Papa Franjo proglasio je bulom „Misericordiæ Vultus – Lice milosrđa“ izvanrednu, jubilejsku godinu milosrđa koja traje od 8. prosinca 2015. godine pa sve do 20. studenoga 2016. godine, kako bi svi mi, koji smo se udaljili od Boga, koji smo grešni, mogli početi svoj život ispočetka – u miru s Bogom i s ljudima – te kako bismo mogli dobiti potpuni oprost od svih svojih grijeha i od svih vremenitih kazni, a to znači kazni čistilišta. U ovoj Godini želimo si osvijestiti činjenicu da nema grijeha kojega Bog ne bi mogao oprostiti, nema čovjeka koji ne bi mogao opet početi svoj život ispočetka u Božjim očima. Samo je važno jedno: svoje srce preispitati, priznati što to u našim životima nije dobro, priznati grijeh, pokajati se za njega, ispovjediti se i odlučiti iskrena srca, ne samo riječima već i djelima, da ćemo biti bolji ljudi i kršćani.

     Što je to „milosrđe“? Ako bi ovu hrvatsku riječ „milosrđe“ rastavili, primjećujemo da se ona sastoji od dviju imenica: „milost“ i „srce“. Tako zaključujemo: „biti milosrdan“ ponajprije se tiče srca i u ovoj se godini moramo češće zagledati u svoje srce jer iz našega srca proizlazi dobro i zlo. Često znamo reći „srce nas je zaboljelo“ kad nas je netko povrijedio, ali istovremeno i „srce nam puca od sreće“ kad nas netko obraduje. Riječ „milosrđe“ na hebrejskom se izgovara „rahamim“, a to opet označava „utrobu“ pa bi iz svega mogli zaključiti da je „milosrđe ljubav koja se rađa iz grudi, iz srca, iz najdublje intime, ljubav koja je vlastita majci i djetetu kojega ona nosi u svojoj utrobi“. Milosrđe je iskaz najveće ljubavi. Nama ljudima najveću je ljubav iskazao Bog koji je umro za nas na križu. Isus nas u Evanđelju poziva: „Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan“ (Lk 6,36).

       U geslu ove Godine milosrđa: „Budite milosrdni kao Otac“ prepoznajemo kako „biti milosrdan“ nije samo neka pasivna riječ koju je dovoljno samo čuti i kao da se tiče nekoga drugoga, nego nas ona poziva na aktivizam. Pa tako i mi moramo proživjeti ovu godinu milosrđa u jednom zdravom aktivizmu. Dakle, ne samo govoriti kako je netko dobar, nego i u svojem životu, na svojem primjeru pokazati da smo i mi dobri. Kao što i Bog nama oprašta grijehe, da i mi budemo u ovoj godini spremni oprostite nepravde koje su učinjene nama. Znam da ćete neki reći da je to teško. No, nikad ne zaboravite da Bog i nama oprašta takve stvari kad se iskreno pokajemo. „I kao što je vama oprošteno, tako i vi činite“ – poziv je to Godine milosrđa.

OPROSTI U GODINI MILOSRĐA

GODINA MILOSRĐA posebna je po mogućnosti dobivanja potpunog oprosta ako su zadovoljeni određeni uvjeti. Za dobivanje oprosta nije potrebno otići u daleki Rim da bi se dobio potpuni oprost nego, odlukom pape Franje, taj oprost može se dobiti u svakoj biskupiji na mjestima koje biskup odredi da su povlaštena mjesta za primanje ovog jubilejskog oprosta.

   U našoj biskupiji biskup Josip Mrzljak otvorio je Vrata milosrđa 13. prosinca 2015. godine na Varaždinskoj katedrali. Od toga dana, svaki koji uđe kroz ova vrata kao grešnik, ulazi u crkvu gdje je prisutno Božje milosrđe. Ako se osoba iskreno pokaje te odluči iz korijena promijeniti svoj kršćanski život te ispuni sljedeće uvjete, ona kroz ta vrata izlazi pomirena i čista pred Bogom, oslobođena svih vječnih i vremenitih kazni. Uvjeti za dobivanje jubilejskog oprosta su:

  • Iskreno se ispovjediti (ako je potrebno)
  • Pričestiti se na dan kada se želi primiti oprost
  • Izmoliti Apostolsko vjerovanje, Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu
  • Izmoliti molitve na nakanu Svetoga Oca. To ne znači da se moli za Papu, već na Papine nakane. Može se izmoliti: Apostolsko vjerovanje, Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu
  • Izvršiti djelo naznačeno za potpuni oprost – u ovom posebnom slučaju: sudjelovati u događanjima u Godini milosrđa osobno, ili, u nemogućnosti, putem javnih sredstava priopćavanja (za bolesne i nepokretne); pohoditi jubilejske crkve i proći kroz Sveta vrata milosrđa

MILOSNI – OPROSNI DAN MILOSRĐA U ŽUPI

– Subota, 13. veljače 2016. –

Za sve one koji, kroz Godinu milosrđa, neće moći hodočastiti u nijedno od navedenih mjesta gdje mogu dobiti potpuni oprost, određen je Dan milosrđa u župi kada ćete i ovdje moći dobiti potpuni oprost od svojih grijeha. U našoj župi to će biti: SUBOTA, 13. VELJAČE 2016.

RASPORED DOGAĐANJA NA ŽUPNI OPROSNI DAN

 9 sati – župna crkva – sva djeca predškolske dobi, te svi 1., 2., i 3. razredi Osnovne škole.

– biti će kratki igrokaz i prigodna kateheza

– 10.30 sati – župna crkva – svi 4., 5., 6., 7. i 8. razredi OŠ, srednja škola, studenti i sva ostala mladež

– biti će kratki igrokaz, prigodna kateheza, priprava za ispovijed, ispovijed i sveta misa

 –14 sati – župna crkva – stari, bolesni i teško pokretni župljani

– priprava za ispovijed, propovijedana sveta misa, podjela bolesničkog  pomazanja, prigodno druženje

– POZIVAM SVE UKUĆANE DA SE POTRUDE DA TAKVE SVOJE UKUĆANE DOVEDU U CRKVU. AKO NISU U MOGUĆNOSTI, NEKA NAZOVU GOSP. DARINKU KOVAČIĆ (098 790 514) KOJA ĆE ORGANIZIRATI PRIJEVOZ S UDRUGOM „KAP DOBROTE“.

 16 sati – župna crkva – svi ostali župljan

–  kratki igrokaz, prigodna kateheza, priprava za sv. ispovijed, ispovijed

17.30 sati – sveta misa

18.30 sati – 22.30 sati – Euharistijsko klanjanje

– za vrijeme klanjanja svećenici će biti u ispovjedaonici na raspolaganju svima

 Župnom oprosnom danu prethoditi će trodnevnica koja će biti u: srijedu, četvrtak i petak u 16.30 sati. Pozivam sve Vas da se molitvom priključite trodnevnici da na sam oprosni dan što više vjernika zadobije Božje milosrđe i potpuni oprost po sv. Ispovijedi i Pričesti.