LJUBAV PRIJE SVEGA

Današnja Božja Riječ nas uvodi u razmišljanje o pravom Isusovom učeniku. Tko je pravi Isusov učenik? Pravi Isusov učenik je svaki onaj koji je u Njegovo ime kršten, tko u Njega vjeruje i tko vjerno izvršava Božje i ljudske odnosno građanske dužnosti. Ipak, kao Isusovi učenici teško shvaćamo neke Njegove riječi kao što je to slučaj iz današnjeg čitanja. Isus naime govori: Tko ljubi oca ili majku više nego li mene, nije mene dostojan. Ili tko ljubi sina ili kćer više nego li mene, nije mene dostojan. Pitamo se: Zar je moguće, ljubiti Isusa kojega nismo nikada svojim tjelesnim očima vidjeli – više nego li svoje roditelje koji su nam dali život koji su nas othranili i odgojili? Zar treba Isusa ljubiti više od oca i majke koje gledamo i susrećemo svakoga dana?

Ne radi se ovdje samo o fizičkoj ljubavi, tjelesnim osjećajima prema svojim najbližima, nego o ljubavi koja nadilazi svaku zemaljsku ljubav. Mi Isusa Krista u vjeri moramo ljubiti više nego svoje roditelje, više nego svoju djecu, više nego sami sebe više, nego svoj život. To pak nikako ne znači da moramo svoje roditelje odbaciti, strpati ih u starački dom ili na neko samotno mjesto da ih se riješimo. Njih moramo prihvaćati i ljubiti, ali prvenstveno moramo prihvaćati i ljubiti Boga. Ako preko svojih bližnjih vršimo zapovijed ljubavi, ako smo sa njima u odnosima poštivanja, pomaganja, istinoljubivosti, tada mi preko njih ljubimo Boga koji je izvor svih tih vrijednosti. Svojim razumom zaključujemo da sve što postoji u prirodi (pa i naši bližnji), nije moglo samo od sebe nastati, nego da je sve od Boga stvoreno. Zato se Bogu koji je sve stvorio, daje prednost pred svim ostalim bićima. Jer spoznajemo: da sve što postoji, stvoreno je iz ljubavi, a najveća ljubav je Bog. To spoznajemo u slanju Isusa Krista koji je postao čovjekom koji je radi nas ljudi podnio muku i smrt na križu i koji je svojim uskrsnućem omogućio nama ljudima vječnu sreću. Isus se pojavljuje kao Sin čovječji kao pravi istinski i neiskvaren čovjek koji oko sebe okuplja ljude u novo zajedništvo. On svima želi pokazati gdje je korijen svakoj ljubavi bez koje nema nikakve druge ljubavi. Treba imati ljubav iznad onog što je u tijelu i krvi.