Ne bojte se!

Čitanja: Jr 20, 10-13; Ps 69; Rim 5, 12-15; Mt 10, 26-33

Današnja Božja Riječ nas upozorava na probleme s kojima se možemo susresti kao oni koji krštenjem pripadaju Bogu. Ta Božja Riječ nas u isto vrijeme hrabri, da unatoč neuspjehu i nerazumijevanju budemo smireni i odvažni, da se ne bojimo, jer je Gospodin s nama. S prorokom Jeremijom i mi često uzvikujemo: “Užas odasvud”. Taj užas koji smo svi, na ovaj ili onaj način proživjeli na bilo koji način, možemo kazati, pojačava se zbog neosjetljivosti svijeta za čovjeka. A nikad se do sada u povijesti nije tako mnogo govorilo o čovjekovim pravima, o slobodi ljudske osobe, o nepovredivosti njegova dostojanstva, o zaštiti svakog čovjeka i tome slično. Razmislimo što mi možemo učiniti u našem trenutku povijesti, da bismo spriječili bujanje zla. Bujanje zla počinje od srca, kad čovjek u sebi izgubi osjećaj za istinu, pravednost i poštenje. Bujanje zla nastaje gdje ljudi nemaju prave vjere i gdje se svi bore za osobne interese. Mi možemo mijenjati svijet, ali moramo najprije promijeniti svoje srce, svoj način razmišljanja i svojih postupaka. Osim promjene srca – mi ovom svijetu možemo pomoći molitvom. Molitva mijenja klimu srca, provjetrava savjest, unosi novi duh. Iskrenom molitvom sprječava se bujanje zla. Nestaje obeshrabrenosti, beznađa i nerješivih situacija. Tu nalazimo oslonac u Isusovim riječima: hrabrite budite! Biti s Isusom i nalaziti se u Njegovoj blizini, doista znači istinsku sigurnost – nema razloga da se bilo koga ili čega bojimo. Mnogi govore: Ja sam vam u duši pravi vjernik i nije potrebno da se to izvana vidi. Baš naprotiv, potrebno je da se također izvana vidi da sam vjernik: da se molim, da idem u crkvu, da ne psujem, da o nikome ne govorim zlo. Isus kaže: tko god mene prizna pred ljudima, priznat ću i ja njega pred svojim nebeskim Ocem. Potrebno je biti uvijek hrabar vjernik na svakom mjestu i u srcu i na vani, i u svojoj obitelji i na cesti.

Molimo Gospodina, da njegova riječ duboko prožme naše srce kako bismo uvijek širili odvažno i neustrašivo Božju Istinu koja čovjeka usrećuje i oslobađa od zemaljskih natruha i ponuda.