Umnoži nam vjeru!

Čitanja: Heb 1, 2-3; 2, 2-4; 2Tim 1, 6-8; 13-14; Lk 17, 5-10

Današnje nedjelje je u svetom Evanđelju riječ o vjeri. Sam Isus je svojim učenicima tumačio snagu i jakost vjere. Učenici su osjećali da im je vjera slaba i zato su molili Isusa: „Umnoži nam vjeru.“

Tada ih je Isus malo ukorio pa im je rekao: „Ne znate koliku moć i silu ima vjera. Da je imate barem tako malo kao zrno gorušice rekli biste ovom drvetu: Iščupaj se s korijenjem i preseli se u more. To bi vas drvo poslušalo.“

Evanđelista Matej također pripovijeda istu zgodu, i spominje iste riječi Isusove: „Da imate toliko vjere koliko je gorušičino zrno rekli biste ovom dudu: preseli se na drugo mjesto, on bi vas poslušao i preselio se.“

Ovom usporedbom je Isus htio pokazati snagu vjere. Vjera i gore premješta. Što je sve vjera kroz povijest Isusove Crkve učinila teško je i opisati.

Vjera je obnovila svijet – promijenila je srca ljudi, otvorila im oči da vide što je dobro i događala su se mnoga čudesa tamo gdje je bilo vjere.

Nažalost, naša je vjera uvijek nekako polovična. Osjećali su to i apostoli pa su zato molili Isusa: „Daj nam umnoži i ojačaj i povećaj našu vjeru.“ Mi se smatramo kršćanima, vjernicima. Kakva je naša vjera takvi smo mi i kršćani. Kršćanin slabe vjere je vrlo slab kršćanin. Kršćanin jake i čvrste vjere tek može za sebe tvrditi da je barem nekakav kršćanin. Primjeri života vrlo često su stravični i mogu nas na čas malo uznemiriti. No, za promjenu života potrebna je čvrsta i jaka odluka koja se ne odgađa na neko vrijeme nego počinje sada. Neka naša odluka za kršćanski život bude i jaka i čvrsta i neka počne sada.