Uz svetkovinu Krista Kralja

Svaka svetkovina i svaki blagdan ima svoj sadržaj i svoju poruku. To vrijedi i za svetkovinu Krista Kralja. A poruka je svetkovine Krista Kralja da je Krist naš konačni Kralj i Gospodar, kome smo jedinome u konačnici svi odgovorni. Nadalje, da je svakome od nas dan zadatak da prema svojim mogućnostima ostvarujemo Kristovo kraljev­stvo već ovdje na zemlji. Veoma konkretan način ostvarivanja Kristova kraljevstva uči nas Novi zavjet kada u Matejevom evanđelju kaže: »Sve što želite da ljudi čine vama, činite i vi njima! U tome je sav Zakon i Proroci«. Živjeti Božje kraljevstvo znači i: »Nikomu ništa ne budite dužni, osim da ljubite jedan drugoga, jer tko ljubi bližnjega, ispunio je Zakon…. . Ne učini preljuba! Ne ubij! Ne ukradi! Ne poželi! ’ – i ako ima koja druga zapovijed – sadržana je u ovoj riječi: ’Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe! ’ Ljubav ne čini bližnjemu zla. Dakle: ljubav je ispunjeni Zakon« (Rim 13, 8–10). Taj tekst pokazuje kako je ljubav srž svih zapovijedi, koje ako vršimo, grade Božje kraljevstvo na zemlji, ali će nam dati pristup i u Nebesko Božje kraljevstvo.